Şeftalinin Çekirdeğini Çöpe Atmayın Kaynatılıp İçilince o sorun bitiyor ve..

Şeftalinin Çekirdeğini Çöpe Atmayın Kaynatılıp İçilince o sorun bitiyor ve..

Yaz aylarının en çok sevilen meyvesi şeftalinin de faydası çok fazladır. Ancak çekirdeği bile faydalı çıktı. Bakın ne gibi etkisi vaar

Şeftali Yaz aylarında bolca tükettiğimiz bir yiyecek. Öyle ki bir çok meyve suyu firması portakal suyundan daha çok şeftali suyu satar.

Peki meyve suyu firmalarının dahi en çok tercih ettiği meyvelerden olan şeftalinin gerçekte ne gibi faydaları var.

Bol sulu ve lezzetiyle damak ısırtan şeftali sindirim sistemi için oldukça yararlı bir yiyecek. Görüş açınıza olumlu katkılar sağlayan şeftali kilonuzu korumaya katkı sağlar.

E vitamini deposu olan şeftali kemik sağlığına olumlu katkıları bulunur. Sadece bununla sınırlı değil elbette mide dostu olarakta bilinir. Ulusalpost.com'un derlemesine göre şeftali Beta-karoten adı verilen bir antioksidan bünyesinde barındırmaktadır. Peki gerek besin değeri gerekse vitaminler açısından zengin olan şeftali böylesine değerli faydalara sahipken çekirdeğinin ne gibi faydaları olabilir.

İşte sizlere herkesin bilmesi gereken harika bir bilgiyi paylaşacağız. Bunu öğrendikten sonra artık sizlerde şeftali çekirdeklerini çöpe atmayacaksınız.

Faydaları saymakla bitmeyen şeftali çekirdeğinin yararlarından başlıcaları sindirimi kolaylaştırıp karındaki ağrıları geçirmek ve midenin rahatlamasını sağlamak. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenleyip ishali önleyen şeftali çekirdeği, öksürüğü durdurmak ve ağrı kesmek için de kullanılıyor. Yüzyıllardır faydalarından yararlanılan şeftali çekirdeği, eski zamanlarda da çiğnendiğinde diş ağrısını kestiği için kullanılıyordu.

Mide ve bağırsaktaki problemleri önlemek amacıyla şeftali çekirdeğini kullanabileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Bu yönteme göre şeftali çekirdeğini kırıp içindeki yemişi alın, yemişi döverek iyice ezin ve bir kaşık balla karıştırarak yiyin. Bir süre sonra problemlerinizin azaldığını farkedeceksiniz.

Eğer sürekli öksürmekten şikayetçiyseniz şeftali çekirdeğinin içindeki yemişi kaynatın ve suyunu için. Öksürüğünüzün azaldığını siz de farkedeceksiniz.
Özellikle baş ağrısına iyi gelen bu yönteme ilk olarak birkaç tane ş

şeftali çekirdeği ezip suyunu çıkararak başlayın. Daha sonra çıkardığınız suyu bir tülbent yardımıyla süzün ve bu sıvıyı kulağınıza damlatın. Bir süre sonra ağrınız geçecektir.

Şeftali Çekirdeğinin Sıradışı Faydaları Sizi etkilemiş olabilir. Bilginin daha çok arkadaşınıza ulaşması için sizlerde onlarla paylaşabilirsiniz

Kaynak: Milliyet - Pembenar - Ulusalpost.com