• BIST 102.715
  • Altın 224,259
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 8 °C

Şeker Ve Tansiyon Hastaları ’Göz Muayenesi’ni Düzenli Olarak Yaptırmalı

Şeker Ve Tansiyon Hastaları ’Göz Muayenesi’ni Düzenli Olarak Yaptırmalı
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yağız, şeker ve tansiyon hastalarının göz muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini belirterek, "Şeker ve tansiyon hastaları, her gün bir gözlerini kapatıp kendi muayenelerini yaparlarsa,...''

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yağız, şeker ve tansiyon hastalarının göz muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini belirterek, "Şeker ve tansiyon hastaları, her gün bir gözlerini kapatıp kendi muayenelerini yaparlarsa, hastalıklarına bağlı olarak gözlerinde gelişebilecek ani rahatsızlıkları fark edebilirler" dedi.

Özel Konak Kardiyoloji Tıp Merkezinde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yağız, şeker ve tansiyon hastalarının her yönden risk taşıdığını, körlükle ya da görme kaybıyla karşı karşıya kalmamaları için mutlaka düzenli muayene olmaları gerektiğini belirtti. Dr. Yağız, "Hastanın şekeri 100 mg/dl bile gelse, belli bir riski var. Eğer hastanın şekeri 200'den yukarı çıktıysa körlük riski katlanarak artar. Hasta bunu başlangıç aşamasında fark edemeyebilir. Göz kontrollerini düzenli yaptıran hastalarda başlangıç aşamasında fark edilebilen bu bozulmalara karşın önlem alınabilir ancak kontrollerin düzenli yaptırılmaması halinde ameliyat gerektiren durumlar söz konusu olabilir" dedi.

Hastanın göz tedavisi için lazer uygulamalarının tedavi edici olmadığını, yalnızca bir önlem olduğunu belirten Dr. Yağız, "Lazer uygulamaları sonrası maalesef göz sağlığı tam anlamıyla düzelmiyor. Şeker ve tansiyon değerleri kötü gittiği sürece gözdeki bozulmanın devam etmesi olasıdır. Nihai sonuç için şekerin ve tansiyonun muhakkak kontrol altında tutulması gerekir. Düzenli göz kontrollerinin yapılması vazgeçilmez bir unsurdur. Şeker ve tansiyon değerleri normal sınırlarda seyreden hastalarda 6 ayda bir rutin kontrol yeterlidir. Ancak değerlerin olağan dışı seyretmesi halinde kontrol sıklığını 3 aya indiririz. Gidişatına bağlı olarak kontroller daha da sıklaşabilir" şeklinde konuştu.

Hastanın ani görme kaybı ya da görme azalması yaşadığı durumda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması gerektiğini söyleyen Dr. Yağız, "Biz hastalara kendi kendilerini muayene etmelerini, tek gözünü kapatarak görmelerinde bozulma ya da azalma durumu varsa belirtmesini isteriz. Gözlerin teker teker kontrol edilmesi gerekir çünkü gözler birbirinin açığını kapatır. Bu muayeneyi hastalar kendileri de haftada bir evde yapabilirler ve bozulma fark ettikleri anda göz hastalıkları uzmanına başvurabilirler, hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi süreci de o düzeyde efektif olacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim