Şeker Yerine Bal Pekmez Koyuyorduk Ama... Zehirden Farkı Yokmuş!

Şeker Yerine Bal Pekmez Koyuyorduk Ama... Zehirden Farkı Yokmuş!

Rafine şekerin zararlarını azaltmak için şeker niyetine bal ya da pekmez kullanıyorsanız dikkat! Sandığımız kadar masum değillermiş... Hamur işine bal veya pekmez konduğu zaman bakın nasıl bir etki bırakıyor...

Şekerin zararının farkındayız ancak hamur işinden de vazgeçemiyoruz. Bu nedenle daha sağlıklı atıştırmalıklar için içine rafine şeker yerine daha ucuz ve kullanımı daha kolay olan balı ya da pekmezi katıyoruz fakat bu şekilde yapılan tarifler sağlıklı değil zehirli oluyor...

Pişirildiğinde o maddeyi ortaya çıkarıyor

Milliyet'ten Gülşah Karaman'ın haberine göre, bal ve pekmez gibi yüksek oranda şeker içeren gıdaları çok uzun süre yüksek ısıya maruz bırakmanın sonucunda ortaya Hidroksimetil Furfural (HMF) denilen bir ara ürün çıkmaktadır. Bunun yüksek oranda tüketilmesi ise gözlerde, deride, üst solunum sisteminde ve aynı zamanda mukozada tahrişe yol açıyor. HMF fazla tüketildiğinde genotoksik etki göstermesinin yanında tümör oluşumunu da tetikleyebilmektedir. 

Alternatiflere yönelmek gerekiyor

Doktorlar bu nedenle bal ya da pekmezin değil başka alternatiflerin tüketilmesi gerektiğini dile getiriyor. Şeker oranı daha düşük ürünler ya da daha yüksek lifli meyvelerin tariflere katılmasının bu tehlikeyi azaltabileceğini dile getiriyor.

Peki alternatif olarak neler kullanılabilir? Doktorlar, glisemik indeksi daha düşük şeker kaynaklarına yönelmek gerektiğini dile getirirken şeker yerine kullanılabilecek kaynakları sıraladı. 

Hindistan cevizi şekeri

Hindistan cevizi şekeri bu alternatiflerden biridir. Esmer şekere benzeyen yapısı ile bir su bardağı kadarı yine bir su bardağı normal şekere denktir. Karamelimsi bir tadı olan hindistan cevizi şekerini şeker gerektiren tüm malzemelere ekleyebilirsiniz. 

Stevia ve akçaağaç şurubu

Güney Amerika'da doğal tatlandırıcı olarak kullanılan Stevia ya da diğer adı ile "şeker otu bitkisi" de şeker yerine kullanılabilir. Oldukça tatlı olan bu bitkinin bir çay kaşığı kadarı bir su bardağı kadar rafine şeker etkisi gösteriyor. Arkadan acı bir tat bırakan stevia haricinde akçaağaç şurubu da kullanılabilir.

Akçaağaç şurubu son günlerde epey yaygın. Bir su bardağı rafine şeker kadar tat elde etmek için 3/4 su bardağı kadar akçaağaç şurubu gerekiyor. 
Diğer yandan hurma ya da muz gibi meyveler de tatlandırıcı olarak kullanılabilir.