Senelerce evde yanlış turşu kurmuşuz veya yapmışız. Karışık turşu sakın bir daha yapmayınız

Turşu Türk mutfağının efsane lezzetlerinden biridir. Peki doğru turşu nasıl yapılır? Bu işin ustası turşu konusunda çok önemli bilgiler verdi. Herkesin üstelik işine yarayacak bilgiler

Senelerce evde yanlış turşu kurmuşuz veya yapmışız. Karışık turşu sakın bir daha yapmayınız
Yayınlanma Tarihi : 19 Nisan 2021 07:00

Turşu genelde en sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır. Kış sofralarının vazgeçilmezi olan turşular Ramazan aylarında iftar sofralarımızı da süslemektedir. Ancak turşularla ilgili önemli bir uyarı var.

Bugüne kadar kimse turşu yaparken bu ayrıntılara dikkat etmedi. Bu yüzden vereceğimiz bilgiler çok önemli detaylar içermektedir. Umarız sizler için de faydalı olur

Kışın aylarında sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan turşular çoktan kuruldu hatta fermantasyonunu tamamladı ve yenmeye hazır hale bile geldi. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyan turşuyu kurarken hata yapıyormuşuz.

Eskişehir Çarşı'da yaklaşık 20 yıldır turşu işletmeciliği yapan Ünal Atalay, doğru turşu kurmanın püf noktalarını ve doğru bilinen yanlışları anlattı.

Şeker Atmayın, Turşunun Suyunu Kaynatmayın!

Atalay, “Evde turşu kurmak isteyenlere tavsiyem turşuları ayrı ayrı kursunlar. Çünkü örnek veriyorum lahana turşusu 1 ayda oluyorsa salatalık turşusu 1 haftada oluyor. O yüzden turşular karışık kurulduğu zaman yumuşayabiliyor. Çünkü biri olmuş oluyor biri olmamış oluyor. O yüzden biz kesinlikle turşuları bir kurmayız. Hepsini ayrı ayrı kurarız çünkü hepsinin tuz oranı farklıdır. Bize ne kadar tuz kullanıyorsunuz diye soruyorlar. Gram ya da kiloyla değil. Bizde derece var, her türlü turşunun ayrı derecesi var. O yüzden bizim verdiğimiz formülle kuramazlar. En iyi formül kendi bildikleri gibi olandır” ifadelerini kullandı.

Turşunun hangi malzemeyle kurulacağını merak edenlere de tavsiyelerde bulunan Atalay, “Aldıkları mahsul çok önemli, kesinlikle bildikleri yerden alsınlar. Koruyucu olduğu zaman tekrardan yumuşama riski olabiliyor. 'Şeker atalım mı? Suyunu kaynatalım mı?' diye soruyorlar. Kesinlikle suyu kaynatmayın, şeker atmayın.

Biz sadece deniz tuzuyla kuruyoruz. Ama bizde asıl işlem turşuyu kurduktan sonraki işlemdir. Her turşunun ayrı formülü var. Kimine sirke yakışıyor, kimine limon yakışıyor. Elma sirkesi atıyoruz, o da 20 kiloluk bidona yarım çay bardağı olarak tat vermesi için. Çünkü sirkeli seven var, limonlu seven var” şeklinde konuştu.

Turşu Suyunun Faydaları

Ünal Atalay, hangi turşunun hangi hastalığa iyi geldiği konusundaki merak edilenlere de değinerek, “Geçen yıl Canan Karatay Hocamız lahana turşusuna çok önem verdi. Lahana turşusu mide ve bağırsak hastalıklarını önlüyor. Sarımsak turşumuz var kalp hastalıkları ve çeşitlerine çok faydası var. Pancar turşusu bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Turşu suyumuzun içerisinde hem lahana, hem sarımsak, hem pancar suyu olduğu için daha etkili oluyor” dedi.

TURŞU SUYUNUN BİLİNMEYEN DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

Turşu suyunu döküyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz. Evde kurduğunuz turşunun suyundan her gün bir bardak içince bakın vücuda ne yararlar sağlıyor?

Turşu suyu sokaklarda bile satılan çok şifalı bir gıdadır. Turşu suyundan her gün bir bardak içmek vücutta pek çok etkiler yaratmakta. Turşu suyu, kış mevsiminde görülebilecek rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. İçerdiği probiyotiklerle sindirim sistemini temizlemekle kalmayan turşu suyu bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir.

Turşu suyu, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Vücutta yağ emilimine izin vermeyen turşu suyu bir yandan da metabolizmayı hızlandırmaktadır. 

Turşu suyunun bilinmeyen bir faydası da kemik ağrılarına iyi gelmesidir. Eklemlerde görülen ağrılara karşı etki eden turşu suyunu bu sebeple günde bir bardak kadar tüketebilirsiniz. Ancak günde bir bardaktan fazla tüketmemeye özen gösterin. İçerisinde bol miktarda tuz bulunan turşu suyunu tükettiğinizde sakın normal su tüketiminizi iki litrenin altına düşürmeyin.

Turşu suyu sindirim sistemini de bir yandan rahatlatmaktadır. Midenizde ekşimeler meydana geliyorsa turşu suyu sayesinde bu ekşime hissini bastırabilirsiniz. 

Turşu suyunu içmekte zorlanıyorsanız içme suyu ile açabilirsiniz.

Bunun yanında turşu suyunun içerisinde bir çay kaşığı kadar bal koymak pek çok derde deva olmaktadır. Hastalıklara karşı büyük bir kalkan oluşturan bu ikili bir yandan da kan seviyesi ile kalsiyumu dengeler. Bu da ilerleyen yaşlarda görülebilecek kas ya da kemik tutulmasına iyi gelmektedir. 

Ballı turşu suyu karışımı vücuda detoks etkisi de sağlamaktadır. Bu karışım tüketildiğinde bağırsaklar ve idrar yollarında birikmiş toksinler vücuttan atılır.

Kuru öksürüğü olanlara kısa bir sürede etki eder, faranjiti olanlara da turşu suyu ve bal karışımı önerilmektedir.

Yağı fazla kaçan bir şeyler tükettiyseniz midenin yerine oturması için turşu suyu tüketebilirsiniz.

İlgili Haberler