Sergey Lavrov: "Rusya’nın Müslüman Ülkeleri İle İşbirliği, Rusya Siyasetinin Önemli Bir Parçasıdır"

Sergey Lavrov: "Rusya’nın Müslüman Ülkeleri İle İşbirliği, Rusya Siyasetinin Önemli Bir Parçasıdır"

Tataristan'ın başkenti Kazan'da Uluslararası Rusya-İslam Dünyası Ekonomi Zirvesinde Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılımcılara selam mektubunu okudu. Lavrov, mektupta, "Rusya'nın Müslüman ülkeler ile...''

Tataristan'ın başkenti Kazan'da Uluslararası Rusya-İslam Dünyası Ekonomi Zirvesinde Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılımcılara selam mektubunu okudu. Lavrov, mektupta, "Rusya'nın Müslüman ülkeler ile işbirliği, Rusya siyasetinin önemli bir parçasıdır" dedi.

Rusya'ya bağlı Tataristan'ın başkenti Kazan'da dün başlayan Uluslararası Rusya-İslam Dünyası Ekonomi Zirvesi yarın bitiyor. Rusya Başkanının Ortadoğu ve Afrika işlerinden sorumlu özel temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, ekonomi zirvesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılımcılara selam mektubunu okudu. Mektupta Rusya'nın Müslüman ülkeler ile yaptığı işbirliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, "Rusya Federasyonu yetkililerinin Müslüman devletlere gerçekleştirdiği ziyaretlerin ekonomik ve insani işbirliğinde oynadığı rolü özellikle vurguluyorum. Özellikle Tataristan'ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov'un en son Suudi Arabistan, Pakistan, İran ve diğer Müslüman devletlerine yaptığı en son ziyaretler gibi" dedi. Bu görüşmeler sırasında Rusya ve İslam dünyası ülkeleri arasında umut vaat eden bir iletişim kurulduğunu belirten Lavrov, "Rusya Dışişleri Bakanlığı bu tür bağlantıları dış politikada son derece önemli bir unsur olarak görüyor ve Rusya bu konu gereken tüm desteği sağlamaya devam edecektir" dedi. Lavrov, "Rusya Federasyonu ile İslam dünyası arasındaki ekonomik işbirliğinin potansiyeli harika ama aynı zamanda ortakların fırsatlar hakkında bilgi eksikliği var. İletişimimiz, bazı vicdansız rakiplerin müdahalesi, bazı pazar katılımcılarının tembelliği ile kısıtlanıyor. Kazan'daki Uluslararası ekonomik forum da bu engelleri kaldırmaya amaçlıyor" dedi.


Kaynak:Haber Kaynağı