Sessiz katil tuz eğer vücudunuzda  fazla bulunursa o sorun baş gösterir arındırmak için bunları yapın

Sessiz katil tuz eğer vücudunuzda fazla bulunursa o sorun baş gösterir arındırmak için bunları yapın

Vücudu fazla tuzdan arındırma yollarını öğrenerek daha sağlıklı bir cilde ve vücuda sahip olabilirsiniz...

Yemek masalarımızdan hiç eksik etmediğimiz tuz, her ne kadar dünya genelinde en çok tüketilen baharat olsa da Türk mutfağında ayrı bir öneme sahip.

Yapılan bazı araştırmalar; sağlık açısından tuzun risk içerdiğini, birçok hastalığa davetiye çıkardığını ve genel olarak tuz kullanım oranının yüksekliğinin endişe verici bir durum olduğunu kanıtlamaktadır. Ancak vücudumuzun tuzu da ihtiyaç duyduğu doğrudur. Tabi ki aşırıya kaçılmaması gerekir.

Uzmanlara göre tuz tamamen beslenme diyetinden çıkarılıp, vücudun tuz ihtiyacı diğer besinlerden karşılanmalıdır. Fazla tükettiğimiz tuz önemli hastalıklara sebep olmaktadır. İnme, kalp hastalığı gibi rahatsızlığın yanında vücutta şişkinlik oluşturabiliyor. Vücudu fazla tuzdan arındırma yolları ile zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmanız mümkün.

Sofralardan kaldırın bir tutamı dahi tansiyon düşmanı çıktı!

Vücudu Fazla Tuzdan Arındırma Yolları

Daha fazla su içmek: Günde 7-8 bardak su içilmesi uzmanlar tarafından belirtilmiştir. İdrar yolu ile vücutta biriken sıvı atılır. Bu alışkanlık; şişkinliği azaltır, vücutta detoks etkisi yapar. Ayrıca bağırsak tembelliği ve kabızlık gibi sık görülen sindirim problemlerinin ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Diyet listesinden tuzu çıkarın: Çoğu insanlar tuzdan vazgeçemezler. Evde yaptığımız yemeklerde bir miktar tuz kullanılabilir. Ama konserve yemek, dondurulmuş gıdalar, hazır çorbalar da yüksek oranda tuz bulunduğunu asla unutmayın. Yapmanız gereken bu tarz gıdalardan kaçınmalı, taze sebze ve meyve tüketmeye yönelmelisiniz. Çünkü vücutta birikmiş daha fazla tuzu atmaya bu besinler yardımcı olur.

Bir Tatlı Kaşığı Tuz, Günlük Tuz İhtiyacı İçin Yeterli'

Başka baharatlar kullanın: Vücudu fazla tuzdan arındırmak için yapılması gerekenlerden biri de baharat tercihlerinizi değiştirmektir. Yemeklerinizde tuz yerine başka baharatlar deneyin. Böyle yaparsanız tuz alışkanlığında kurtulmanız daha kolay olacaktır.

Fiziksel aktiviteleri arttırın: Düzenli olarak fiziksel egzersizler yaparak vücudun terlemesini sağlayın. Çünkü vücudunuz terleme yolu ile yabancı maddelerden arınır. Egzersiz yaparken arada su içmeyi unutmayın.

Maydanoz tüketin: Böbreklerinizi temizlemesi ve idrar yolu ile vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı olur. Böbrekler önemli bir organdır. Görevi ise kanda bulunan tuzu, vücutta bulunan tuzu, vücutta bulunan zehirli maddeleri filtreler.

Maydanozu çay gibi demleyerek böbrek temizleyici özelliğinden faydalanırız. Bir litre kaynar suya ayıkladığımız maydanoz yapraklarını atar ve 10 dakika kadar bekletiriz. Aç karnına içilecek olan bu çaydan bol miktarda tüketiriz. Adeta maydanoz vücuda detoks etkisi yapar, yüksek kan basıncının oluşumuna engel olur, kilo verilmesinde yardımcı olur.

Kaynak: Ulusalpost.com - Aktif Link vermeden Haber Sitelerinin Alıntı Yapmasına İzin verilmez!

En Yeniler