Seve Seve Yiyoruz Ancak Çok Tehlikeli! Hazır Besinlerdeki 3 Riske Dikkat!

Seve Seve Yiyoruz Ancak Çok Tehlikeli! Hazır Besinlerdeki 3 Riske Dikkat!

Hazır gıdalar hızlı tüketilmeleri ve anlık olarak keyif vermeleri nedeniyle vazgeçilemez seviyede tüketiliyor ancak aslında o kadar hayatı zorlaştırıyorlar ki. Paketin arka kısmında bu üç kelimeden birini bile görürseniz kesinlikle almayın...

Hazır gıdalar ne kadar lezzetli ve çabuk ulaşılabilir olsalar da zahir saçıyorlar. Kimi paketli ürünlerin üzerinde "trans yağ içermez" ya da "doğal" etiketleri bulunsa da arka etikette küçük puntolarla yazılan pek çok kimyasal sağlığı tehdit ediyor. Farkında olmasak da her gün vücudumuza biriken bu zehirler bir zaman sonra sağlığımızı çökertmektedir.

Modern yaşamla birlikte gelen pek çok hastalığın asıl kaynağı stres ve beslenme şeklidir. Stres hayat karmaşasının getirdiği sorunlardan kaynaklansa da bir bölümü de yediklerimize bağlı olarak gelişiyor. Marketten aldığımız, reklamlarında "yiyenlerim mutlu göründüğü" bu gıdalar da stres seviyesini arttırabiliyor. Ancak artık teknoloji çağı ve bilginin k1olay yayılımı sayesinde "yedirilen" zehirlerin ne olduğunu öğrenebiliriz.

Böcek zehrini yediriyorlar

Mesela paketli bir gıdayı alma niyetindeyseniz henüz markette kasa sırasına geçmeden önce bir arka kısma göz gezdirin. "İçindekiler" kısmında eğer astarpam kelimesini görürseniz hemen yerine geri koyun çünkü bu madde aynı zamanda "böcek öldürücü" olarak kullanılmaktadır. Böcekleri öldüren bu madde insan vücuduna o kadar kötü etki ediyor ki sürekli tüketmeniz halinde MS hastalığına bile sebep olabilir. Bu madde insan vücudunda huzursuzluk, bulantı, baş ağrısı, eklemde ağrılar, cilt dökülmesi, nefes alırken darlık yaşama, kulaklarda çınlama, tat kaybı, kasta spazm, depresyon, unutkanlık ve daha pek çok yaşam kalitesini düşüren etkilere yol açmaktadır. Zaten stressiz yaşamın mümkün olmadığı hayatta bir de gıdalardan böyle bir etki görmek ise neredeyse bilerek kendi kendini zehirlemek olarak adlandırılabilir...

Zararı biliniyor ancak bilinç hala yerleşmedi

Trans yağın kötü etkisi aşağı yukarı artık herkesçe bilinse de bilinçsizce kullanılmaya ve tüketilmeye devam ediyor. Aynı fruktoz şurubu gibi kötü etkileri olan trans yağlar da damarları zamanla tıkıyor ve karaciğerleri iflas ettiriyor. Üreme sistemine de kötü etkileri olan trans yağlar, pastaneden aldığınız tüm hamur işlerinde, kızartılmış gıdalarda, hayvansal gıdalarda, margarinlerde ve cips gibi abur cuburlarda bulunmaktadır. Paketin önünde ne kadar "trans yağ içermez" yazsa da siz yine de her ihtimale karşı arka etiketi okumadan alışveriş yapmayın.

İlgili Haberler