Severek tüketiyoruz ancak beynimizi bitiriyormuş!.. Beyin Sağlığınıza Olumsuz Etkisi Olan Yiyecekler

Gün içerisinde tüketilen gıdaların, beyin sağlığına ciddi anlamda kötü etkisi olabiliyor. ‘’Hangi yiyecekler beyne zarar veriyor?’’ bu soruya cevap olarak, beyin sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler şu şekildedir;

Severek tüketiyoruz ancak beynimizi bitiriyormuş!.. Beyin Sağlığınıza Olumsuz Etkisi Olan Yiyecekler
Yayınlanma Tarihi : 20 Kasım 2020 21:04

Beynimizi olumsuz anlamda etkileyen yiyecekleri Ulusalpost olarak sizler için derledik.. 

Şeker ve Şeker Ürünlerinin Tüketilmesi

Uzun süreli şeker kullanmak nörolojik problemlere sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda hafızayı da zayıflattığı bilinmektedir. Öğrenme kabiliyetine zarar verdiği söylenmektedir. Bunun için şeker tüketmekten kaçınılmalıdır.

Fast Food

Fast Food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiği, Montreal Üniversitesi’nde yapılan araştırma ile kanıtlanmıştır. Bu durumda insanlarda, depresyon ve anksiyete gibi sorunları doğurtmaktadır. Aynı zamanda fast food ürünlerinin içerisindeki katkı maddelerinin motivasyon eksikliği, öğrenme bozukluğu ve hafıza zayıflığına da sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Kızarmış Yiyecekler;

İşlenmiş yiyeceklerin tamamında, kimyasallar, katkı maddeleri, koruyucular ve yapay tatlandırıcılar bulunmaktadır. Bunlar hem çocuklarda hem de yetişkinler de ciddi beyin problemlerinin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Ulusalpost'da yer alan habere göre : İşlem görmüş ve kızartılmış gıdalar beyin sinirlerini zedelemektedir. Kızartma yağlarının bazıları daha tehlikelidir. Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının, Ayçiçek yağı olduğu kanıtlanmıştır.

Alkol Tüketimi

Alkolün karaciğeri iflas ettirdiği kesin olarak bilinmektedir. Beyni bitirip tükettiği de çok açık olmasına rağmen birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Hafızayı tüketerek, sağlıklı düşünme yeteneğini alır. Kısa süreli alkol kullanımlarında, etkilerinden belir bir düzeyde onarılabilir. Uzun süreli kullanımlarda ise kalıcı hasarlara yol açacaktır.

İşlenmiş veya Daha Önceden Pişirilmiş Gıdalar

Kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalarında merkezi sinir sistemine zararları oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı dejeneratif beyin bozukluğu oluşacaktır. İlerleyen yaşlarda ise Alzheimer oluşmasına neden olacaktır.

Fazla Tuzlu Gıdalar

Fazla tuz tüketiminin kalbe olan zararlarından herkes haberdar. İçerisindeki yoğun sodyum yüzünden beyne zararlar vererek, düşünme yeteneğini zayıflatacaktır. Zeka geriliği gibi durumları oluşturduğu da kanıtlanmıştır.

İşlem Görmüş Proteinler

Proteinlerin kas yapıcı özellikleri vardır, et ise yüksek derecede protein içermektedir fakat sucuk, sosis, salam ve benzeri gıdalar işlenmiş protein oldukları için uzak durulmalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini onarırken, işlenmemiş proteinler sinir sistemini tahrip edecektir.

Trans Yağlar

Her türlü trans yağ zararlıdır, birçok sorunlara yol açabilirler. Kalp, kolesterol ve obezite gibi sorunlara davetiye çıkarırlar. Beyne oldukça fazla zararı vardır ve çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Refleksleri öldürür ve beyin işlevinin kalitesini düşürmektedir. Felç olma riskini maksimum düzeye çıkarır. Alzheimer gibi rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlar.

Yapay Tatlandırıcılar

İnsanlar birçok nedenlerden dolayı yapay tatlandırıcı kullanmaktadırlar. Bunlar şekere göre daha az kalori içerse de ciddi zararları vardır. Uzun süreli kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara sebebiyet vermektedir.

Nikotin Alımı

Nikotinin zararlarını saymakla bitiremeyiz. Beyine zararı da oldukça fazladır. Beyne kan gitmesini engeller ve oksijen gitmesine de engel olmuş olur. Bu durumda da beyin, yavaş yavaş işlevini yitirecektir.

Ulusalpost.com - Aktif Link vermeden alıntı yapılamaz.. 

İlgili Haberler