Severek Yediğiniz Kabak çekirdeğinde tehlike bir avuçtan fazla yerken dikkatli olun çünkü..

Severek Yediğiniz Kabak çekirdeğinde tehlike bir avuçtan fazla yerken dikkatli olun çünkü..

Kabak Çekirdeği Sevilen Yiyecekler arasında. Ancak fazla yenilmesi durumunda şaşırtıcı bir zararı var. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Uyarı gerçekten büyük

Bazı Yiyecekler faydalarıyla bilinir sıkça basında faydalarından söz eden haberlere rastlarız ama yan etkileri pek popüler olmayacağından kimse bahsetmez.

Bazı insanlar ise bu faydalı bol bol yiyeyim faydasını göreyim der. Oysa her şeyin fazlası zarardır. Örneğin 3 litreden fazla içilen su bile zararlı. Hatta su zehirlenmeleri bile meydana gelebiliyor. Bir şeyi tıka basa yemek onun faydasından yararlanmamızı sağlamaz. Her şeyi ölçüsüyle yersek faydasını görürürüz

Kabak çekirdeği en sevilen yiyecekler arasında. Ancak herkesin bilmesi gereken bir yan etkisi var. Sizlerde bu sorunları yaşarsanız eğer mutlaka bir avuçtan fazla tüketmemeye özen gösterin

Kabak çekirdeği faydalıdır ancak gereğinden fazla tüketirseniz bakın neler olur:

Kabak Çekirdeğinde yüksek miktarda E vitamini bulunur.Bu sayede göz sağlığınızı korumuş olursunuz. 

Öte yandan demir açısından zengin olması nedeniyle kansızlığa iyi gelir. Beyin sağlığımız içinde oldukça önemli faydaları bulunan kabak çekirdeği sadece bir avuç tüketildiğinde günlük çinko ihtiyacımızı karşılar ve hafızamızı güçlendirir.

Ancak gereğinden fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkileri olabiliyor:

Uzmanların yapmış olduğu bu uyarıya kulak vermenizde fayda var.

Bu zamana kadar belkide kabak çekirdeğinin hep faydalarından bahsedildi ama ne yazık ki insan sağlığı için birçok yan etkisi de bulunuyor.

Bu konuda uyarıda bulunan uzmanlar, alerjik reaksiyona sebep olabileceğini söylüyorlar. Eğer karpuz ya da salatalığa karşı bir allerji durumunuz var ise kabak çekirdeğinden de uzak durmalısınız.

En büyük zararlarının arasında kısırlık bulunuyor. İlerleyen zamanlarda kısırlık gibi kronik hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız kabak çekirdeğini  tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. 

Bol miktarda tuz içerdiği için aşırı tüketimi ciltte sivilce sorunları yaratabilir. Cilt sağlığınızı düşünüyorsanız fazla tüketmemenizde fayda var.

Milliyet