SGK Çalışanları Kodlara Dikkat! Emeklilik İptal Olabilir

Emeklileri ilgilendiren bir gelişme daha yaşanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK düğmeye bastı.

SGK Çalışanları Kodlara Dikkat! Emeklilik İptal Olabilir
Yayınlanma Tarihi : 31 Mayıs 2021 18:25

SGK son yıllarda teknolojiyi daha fazla kullanması ile birlikte kodlama sistemine geçmekte ve birçok kişinin geçmişe dönük prim günleri sıkıntıya girmektedir.

SGK kodlama sistemi son yıllarda ortaya çıkan ve birçok eski çalışanı yakından ilgilendiren bir durumdur. SGK hizmet belgesinde yer alan kodlar Ş- K ya da S harfleri olabilmektedir. Bu kodlamalar çalışanlar için oldukça önemlidir.

Kodlamalar Ne İşe Yarar?

SGK Kodlaması ne işe yarar sorusu hizmet belgesinde bu harfleri görenler tarafından merak edilen konulardan biridir. Genellikle çalışmadan sigortalı gösterilmelerin önüne geçmek için yapılan bu işlem neticesinde birçok kişi takibe takılmıştır.

  • S harfi sahte işyeri
  • Ş harfi şüpheli işyeri
  • K harfi kontrollü işyeri

Harflerin ne anlama geldikleri bu şekilde tanımlanmaktadır.

Ş Harfi Var ise Ne Olur?

Hizmet dökümünde Ş harfi var ise kişi emekli olabilir. Ancak yapılan incelemeler sonucunda usulsüzlük tespit edilirse emeklilik iptal olabilir. Aylık kesilir ve ödenen haksız aylıklar geri istenir. Yapılan denetimler neticesinde herhangi bir usulsüzlük tespit edilmemiş ise emeklilik aynen devam eder.

Eğer iş yeri ile ilgili sorunlar tespit edilmiş ise işyerinin kodu S yani sahte işyeri olarak değiştirilmektedir. Bu durumda sahte işyerinde yapılan tüm fiilen çalışmadan gösterilen çalışmalar iptal edilir.

Denetimler sonucunda herhangi bir sorun yok ise işyerinin kodu Ş harfinden temizlenir ve yapılan tüm işlemler SGK tarafından onaylanır. Ancak burada dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken bir husus vardır. Eğer kişi Ş harfi olan bir yerde fiilen çalışmış ve SGK’ya bildirilmiş ise bu durumda hak kaybı ya da sorun oluşmamaktadır.

Hizmet Dökümünde Gözükmeyen Primler Var

SGK 20 yıl ve daha öncesinde oldukça eski metotlar ile çalışan kurumlardan biri idi. El ile doldurulan evraklar nedeniyle her ne kadar günümüzde dijital ortama taşınsa da geçmiş dönem ile ilgili sorunlar meydana gelmektedir.

Bu tür bir durum ile karşılaşanların SGK müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Prim yatırıldı ama gözükmüyor sorunu ile karşılaşanların mutlaka resmi müracaat etmeleri gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.