SGK Sorgulama Ve SSK Prim Sorgulama İşlemleri

SGK Sorgulama Ve SSK Prim Sorgulama İşlemleri

Sigorta için prim ödemeleri işveren tarafından yapıldığından kişiler SSK prim sorgulama ile durumunu takip etmelidir. SSK prim sorgulama detayları haberimizde.

E devlet aracılığı ile sunulan SGK hizmetleri kişilerin sigortaya dair pek çok konuda bilgi almasını sağlamaktadır. Kişiler online olarak yapacağı işlemler sayesinde istediği zaman bilgilerine ulaşabildiği gibi bu konuda özellikle SSK prim sorgulama gibi işlemlerin belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Kişilerin çalıştığı iş yerinde bir ay boyunca çalıştığı tüm günler resmi mevzuatlara uygun olarak sigorta hesabına yatırılmalıdır. Prim ödemelerinde yapılan eksiklikler kişilerin daha geç emekli olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de gerek iş veren gerek çalışan kişi prim konusunda dikkatli olmalıdır. Çalışanlar tarafından yapılacak SSK prim sorgulama işleminde güncel prim bilgileri görüleceği gibi sigortalı olarak geçen tüm süre içerisindeki prim ödemeleri de kontrol edilebilecektir. Bu açıdan kolaylık sağlanmış durumdadır. Sizler de SSK prim sorgulama işlemleri için e devlet girişi yapabilir ve site üzerinden gerekli desteği alabilirsiniz.
 
SSK prim sorgulama için ilk olarak e devlet üyelik girişi yapılmalıdır. Üyelik girişi sonrasında ise 4A hizmet dökümü seçimi yapılmalıdır. Seçim sonrasında kişilerin tüm sigorta bilgileri ekranda yayınlanacaktır. Tabloda prim ödemeleri için ayrı bir sütun açılmıştır. Bu bilgilerin kontrol edilmesi ile birlikte SSK prim sorgulama kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu açıdan kişilerin belirtilen adımları takip etmesi sonrasında herhangi bir sorun yaşanmadan SSK prim sorgulama gerçekleştirilecektir. Sadece 4A için değil, diğer sigorta türleri için de prim sorgulama ve takip işlemleri yapılabilir durumdadır. Aynı hizmetler yine e devlet üzerinden sunulmaktadır.