SGK'dan Emekli ikramiyeleriyle ilgili önemli duyuru!

SGK'dan Emekli ikramiyeleriyle ilgili önemli duyuru!

Sosyal Güvenlik Kurumu on iki milyonu aşkın emekli ve hak sahiplerine yatırılacak olan emekli ikramiyesi ile alakalı önemli bir duyuru paylaştı. Emekli ikramiyeleri ne kadar oldu? Emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

SGK'dan emekli ikramiyeleri ile alakalı önemli bir duyuru yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre emeklilere dağıtılacak olan emekli ikramiyeleri ile alakalı tarih ve miktar açıklandı. Emeklilere yapılacak olan fazlada demenin yüz lira olduğu belirtildi.

Yüz lira enflasyon payı zammı

SGK'nın emekli ikramiyesi ile alakalı yaptığı açıklamaya göre 12.7 milyonluk emekli ile hak sahibine yapılacak ikramiye ödeneği 1100 TL olacak. Daha öncesinde 1000 lira olan emekli ikramiyeleri bu sene Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklama ile beraber enflasyon payının ekleneceği duyuruldu. Buna göre ise emeklilerin ikramiyeleri altı ile yedi mayıs tarihlerinde hesaplarına yatacak. SSK emeklilerinin ikramiyeleri altı mayıs tarihinde yatacak. Bağ-Kur'dan ve emekli sandığından emekli olan vatandaşlar ise ikramiyelerini 7 Mayıs tarihinde alabilecekler.

Diğer hak sahipleri ne zaman ikramiyelerini alacaklar?

SGK'nın yaptığı açıklamanın diğer detaylarına göre ise emekli, dul ve yetimlere yapılacak ikramiye ödemesi ise 4A (SSK) kapsamında olanlara 6 Mayıs 2021'de ve 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara 7 Mayıs 2021'de yapılacağı duyuruldu.

DİSK "İkramiye 1800 lira olmalı"

DİSK Araştırma Merkezi'nin duyurmuş olduğu rapora bakıldığında ise emeklinin ikramiyesi asgari ücrete oranlandığında 763 TL ve gıda enflasyonuna göre 677 lira eridi. Ortalama olarak ise 556 TL eriyen emekli ikramiyesinin aslında asgari ücret enflasyonuna göre yansımış olsaydı 1763 TL kadar bir ödeme yapılması gerekirdi açıklaması geldi.

CHP'nin 1500 TL önergesi reddedildi

Birgün gazetesinde çıkan habere göre de CHP, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olan vekiller de Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun görüşmelerinde emeklilerin ikramiyelerinin 1500 liraya çıkarılmasını teklif etmiş ve her sene yapılan ödemeni enflasyonla beraber artması gerektiğini önermişti. Ancak önerge MHP ile AKP'li vekillerin oyları ile reddedildi.