SGK'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni kod! Emeklilik bekleyenleri de ilgilendiriyor

SGK'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni kod! Emeklilik bekleyenleri de ilgilendiriyor

SGK milyonlarca çalışanı ve emekliliğini bekleyenler ilgilendiren büyük bir açıklama yaptı. Artık yeni kodlar geliyor! Belirsizliği ortadan kaldıracak kodların yanında SGK bazı söylentilere de yanıt verdi...

SGK'dan gelen açıklamaya göre, işverenin işçinin yaptığı bazı ahlak dışı ve uyumsuz davranışları nedeni ile işten çıkardığını belirten kod-29'a yeni kodlar eklenecek. Böylelikle işçinin artık hangi sebeple işten çıkarılmış olduğu da anlaşılacak.

Nisan 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle fesih kısıtı getirilmişti. Buna göre işveren isteğine göre işçisini işten çıkaramayacaktı. Bunun bir istisnası olan kod-29 ise ahlak dışı davranış nedeniyle işçinin sözleşmesine son vermek anlamına geliyordu. 

Tüm haller aynı kodla belirtiliyordu...

İş Kanununda yer alan ahlaka ve iyi niyete uymayan durumlarda fesih kısıtı istisnanın dışında kalacak. İyi niyet kurallarına uymamış olan haller ise görevin kasti ya da sürekli olarak ihmalinin yanında herhangi bir mazeret göstermeyerek işe gelmemeyi kapsıyor. Ancak bunun yanında işçinin cinsel taciz, küfür, hırsızlık ya da uyuşturucu madde kullanımı gibi durumlarını da içerdiği için SGK yeni bir adım atmaya karar verdi. Artık tüm bunlar 29 nolu kodun kapsamında olmayacak. Yani hırsızlık yapan ile işe gelmeyen arasında bir fark ortaya konacak.

Farklı sebeplere farklı kodlar gelecek

SGK'nın yaptığı açıklamaya göre farklı fesih nedenlerinin tamamı artık ayrı kodlarla belirlenecek. Buna göre ise ahlak ve genel ahlak kurallarına uymayanların farklı kodlarla belirtilerek çeşitli sorunların da önüne geçilmiş olacak.

İşverenler kod 29'u suistimal ederek işçi çıkardılar mı?

Söylentilere göre ise işverenler, kod 29'u kullanarak pek çok çalışanının işinden olmasına neden oldu Ancak yapılan açıklamaya göre, önceki SGK verilerine bakılarak 2018 senesinde 233 bin 430 kişinin kod 29 ile işten çıkarıldığı aynı oranın 2019'da 194 bin 524, 2020 senesinde ise 176 bin 622 olduğu ortaya kondu. Fesih kısıtı öncesinde aylık ortalama 17 bin kişi işten kod 29 ile ayrılırken kısıt sonrasında ise aynı sayı aylık 15 bine düştü.