SGK'dan süresi içinde yazı almazsanız Emeklilik Paranız Yanar Ve..

SGK'dan süresi içinde yazı almazsanız Emeklilik Paranız Yanar Ve..

SGK'dan eğer vaktinde yazı almazsanız ödemenizi alamayabilirsiniz. Emekli olanları ve emekli olacak olanları ilgilendiren büyük duyuru. Emsal niteliğinde karar bile çıktı, eğer işçi dikkat etmezse...

Yargıtay emeklileri için önemli karar alındı! Yaş nedeni dışında emekliliğini tamamlayanlar iş yerinden kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ancak nu kıdem tazminatını alabilmeleri için bu süreye dikkat etmek gerekiyor...

1475 Sayılı Eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesinde belirtilene göre, yargıtay emekliliğini yaş haricinde tamamlayanlar çalıştıkları yerden kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ancak bu süreyi geçirenler haklarını kaybediyorlar. Milyonlarca çalışanı ve emekli olacak kişiyi ilgilendiren bilgilendirmeye göre, iş akdini feshetmeden öncesinde kıdem tazminatı için başvuruda bulunmak gerekiyor.

Bu tarihlere dikkat

Yani eğer kişiler 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde çalışmaya başladılarsa, on beş senelik sigortalılığın yanında 3600 prim günü veya 8 Eylül 1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar eğer 25 senelik sigortalılıkla beraber 4500 prim günü ya da 7000 günü tamamladılarsa bu haktan faydalanabiliyorlar.  Ancak çalışanlar işlerinden emekliye ayrılmadan öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ( SGK) “kıdem tazminatı yazısı" almalı ve işverenlerine başvuru yapmaları gerekli. İş akdi feshedilmeden öncesinde SGK'dan bu yazıyı aldılarsa kıdem tazminatı için talepte bulunabileceği unutulmamalı. Eğer iş akdi feshedildikten sonrasında başvuru yapılırsa kişinin kıdem tazminatı hakkı yok oluyor. 

Bazı durumlarda da işverenler yaş haricinde koşulları doldurarak çalışmayı bırakıp emekliliği beklemeleri ile tazminat alabileceklerini savunuyor. Ancak yargıtayın kararına göre bu şekilde hareket eden işçinin işinden ayrılarak başka bir işte çalışmasının önünde herhangi bir engel yok.

Benzeri bir karar yargıtayda çıktı
 
Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, örnek bir olay yaşandı. İşçi, kıdem tazminatını işverene sunduğu halde tazminatını edinemedi. Başka bir işte çalışacağı için kıdem tazminatını vermeyen işvereni işçi ise dava etti. Dava sonucunda iş mahkemesi ilk olarak başka bir işte çalıştığı için işçiyi haksız buldu. Ancak sonrasında işçi temyize giderek dosyayı yargıtaya çıkardı. Yargıtay ise iş mahkemesinin tersine bir karar aldı. İşçinin çalıştığı yerde zaten emeklilik koşullarını sağladığını ve bu nedenle farklı bir iş yeri ile anlaşarak ayrılmasının kıdem tazminatını almasının kanuna karşı hile olmayacağına karar kıldı.