Şifa kaynağı aşure yerken dikkat ediniz. ŞAŞIRTAN BİR ZARARI ÇIKTI... Sağlıklı aşure tarifi...

Aşure Türk mutfağının en sevilen tatlı çeşitlerinden. Ancak dikkat etmemiz gereken çok önemli bir bilgi var

Şifa kaynağı aşure yerken dikkat ediniz. ŞAŞIRTAN BİR ZARARI ÇIKTI... Sağlıklı aşure tarifi...
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2021 09:00

Aşure Türkiye'de en çok sevilen tatlılar arasında yer alıyor. Ancak aşure konusunda bilmeniz gereken önemli detaylar var

Bugüne kadar kimse dikkat etmemişti

Şimdi sizlerle o bilgileri paylaşacağız.. İşte Aşure konusundaki önemli bilgiler

Aşure çok sevilen ve sadece Muharrem Ayın'da değil canınız her istediğinde yiyebileceğiniz zengin içeriğe sahip bir tatlı.

Tahıl, baklagil, meyve ve tohumlardan oluşan tam 41 çeşit malzeme bulunan aşure şifa deposu. Hem besleyici hem bağışıklığı güçlendirici ancak belirli rahatsızlıklara sahipseniz aşure yemeden önce iki kez düşünmelisiniz.

Diyabet, Obezite ya da Kronik Rahatsızlığınız Varsa Dikkat!

Kilo almak istiyorum ama bir türlü alamıyorum diyorsanız, aşure tam da istediğiniz bir besin. düzenli tükettiğinizde istediğiniz kiloya kolaylıkla ulaşabilirsiniz ancak ölçülü tüketmekte fayda olduğunu unutmayın. tam bir protein zengini olan aşure, gelişme çağındaki çocuklar, sporcular, emziren anneler için oldukça sağlıklı ve faydalı. Emziren annelere süt yapacak sağlıklı besinler arasında olduğu için rahatlıkla tercih edilebilir.

Ancak herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa, kilo standartlarında obez olarak gözüküyorsanız ya da diyabet hastası iseniz aşure yerken bir kez daha düşünmelisiniz. Tüketirken dikkat etmeniz gereken bu ürün, diyabet hastaları ise içindeki şeker miktarını ve porsiyonu mutlaka azaltarak tüketmeli.

Pekmez, Bal veya Keçiboynuzu ile Tatlandırın

Temel maddeleri buğday, kuru fasulye ve nohut olan aşure içeriği istenilen şekilde zenginleştirilebilen bir besin. İçeriğindeki şeker oranını pekmez, bal ya da keçiboynuzu katarak azaltabilirsiniz böylece aşureyi daha da sağlıklı hale getirmiş olursunuz. Diyabeti olan kişiler ise şeker katarken çok dikkatli olmalı ve olabildiğince az katmalıdır. Aşurenin içinde yer alan meyvelerin tatlarındından faydalanmaları onlar için daha iyi olacaktır.

Faydaları ise;

  • İçeriğindeki doğal besinlerden dolayı vejetaryen beslenenler için oldukça uygun ve besleyicidir.
  • Kabızlığa iyi gelir
  • Omega-3 bakımından zengin olmasıyla hafıza güçlendirici etkiye sahiptir
  • Kalp ve damar sağlığının dostudur
  • Serotonin salgıladığı için mutluluk verir
  • B grubu vitaminleri bakımından oldukça zengindir, depresyonu hayatmızdan uzak tutar

İlgili Haberler