Sıfır Araç Alacakların Dikkatine! Aracınızı alırken bu ayarları mutlaka yaptırın yoksa...

Genelde ikinci el araç sektöründe çok fazla ihtiyaç duyulan ekspertiz raporları hakkında uyarılar yapan uzmanlar, sıfır kilometre arabaların da satın alınmadan önce mutlaka bir oto ekspertize götürülmesini öneriyor.

Sıfır Araç Alacakların Dikkatine! Aracınızı alırken bu ayarları mutlaka yaptırın yoksa...
Yayınlanma Tarihi : 07 Aralık 2020 06:20

Sıfır kilometrede satın alınan bazı arabalarda farklı şekillerde hataların olabileceğini dile getiren oto ekspertizi Cihan Acar "Bazı sıfır kilometre arabalarda da lokal boya uygulamasının uygulandığına şahit olduk. Bunun yanı sıra bazı araçlarda parçanın değişmiş olduğuna da denk geldik." şeklinde ekledi.

İkinci el araç piyasasında oluşan fiyat artışı ve bazı dolandırıcılık olaylarından uzak durmak isteyen müşteriler, sıfır arabalara yönelerek bu durumlardan uzak kalmak istiyor. Genellikle araç bayileri veya oto galerilerden satın alınan sıfır araçlarda da çeşitli sorunlar görülebiliyor.

Bazen üretim hataları bazen de ulaşım faaliyetlerinde görülebilecek bu hatalara karşı alıcıların oldukça dikkatli davranması gerekiyor. Arabalardaki kusurların satış fiyatını büyük oranda düşürebileceğini belirten uzmanlar, sıfır araç satın almadan önce de mutlaka bir oto ekspertize götürülmesini öneriyor.

‘Bazı Sıfır Araçlarda Parçalar Değişiyor’


Sıfır kilometrede satın alınan bazı arabalarda çeşitli hataların görülebileceğini belirten oto ekspertizi Cihan Acar, ikinci el olarak satın alınan araçlarda alınan ekspertiz raporlarının sıfır kilometre araçlarda da alınması gerektiğini belirtti.

Sıfır arabalarda genel olarak kaporta için test yaptırıldığını belirten Acar, “Bazen sıfır, yeni alınmış araçlara da ekspertiz işlemi yapıyoruz. İkinci el durumundaki araçlar ile mukayese edildiğinde bu sayı tabi daha azdır.

Birçok yerde karşılaşıldığı gibi biz de çeşitli durumlarla karşı karşıya geldik. Sıfır arabalarda özellikle kaporta testi çokça yapılmaktadır. Kaporta testinde bazen arabanın çamurluk, tavan veya kapı gibi farklı bölgelerinde fabrikasyon olan boya mikronunun yüksek olduğuna denk geldik. Bazı sıfır kilometre arabalarda ise lokal boya işlemi yapıldığına tanık olduk. Hatta bazı araçlarda aracın parçasının değiştiğini de gördük. İnsanlar ikinci el bir araç satın alırken nasıl ekspertiz kontrolüne sokuyorsa, sıfır araba satın alırken de aracı bence bir ekspertiz kontrolünden geçirmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaporta Kontrolü Önemli!


Sıfır kilometre arabalardaki üretim hatalarının, ilerleyen süreçte arabasını satmak isteyenler için sorun oluşturduğunu belirten Cihan Acar, bu durumun engellenmesi için kusurların erkenden belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ekspertizlerde bulunan teknik cihazlarla boya mikron değerlerinin kolayca öğrenilebileceğinin önemine değinen Cihan Acar, konuyla ilgili de şu ifadelerini kullandı:
“Örneğin, bir otomobil markasının, özellikle bir modelinde fabrikasyon boya mikron değeri yüksek çıkabiliyor. Biz boya ölçümlerini yaparken kullandığımız cihazlarda aracın boya

mikronunun değerini ölçebiliyoruz. Standarda bakıldığında genelde araçların fabrikasyon boya mikron değeri, 120 – 130 – 140 şeklinde oluyor ancak aynı aracın bir bölgesinde bu değerler 200’ün üzerinde görülebiliyor. Araba yeni olduğu durumda insanlar giderek servisten bununla ilgili yazı alabilirler. Servis, bu durumun fabrikasyon çıkışla ilgili bir durum olduğuna dair belgeyle çözüm durumu sunabiliyor. Yaşı biraz daha eskimiş araçlarda ise bu durum bir sorun haline gelebilir.

Servise gittiğiniz zaman bu durumla ilgili bir belge vermek istemiyorlar zaten arabanın garanti süresi de dolmuş oluyor. Durum böyle olunca da biz araba satıcıları ve müşterilerle polemik yaşıyoruz. Araba sahibi haklı olarak, ‘Bu ben aracı sıfır aldım, siz benim aracımda kusur çıkarıyorsunuz, müşteriyle mi anlaştınız?’ şeklinde sitemde bulunuyorlar. Bu sebepten dolayı en azından sıfır araç alırken aracın kaporta kontrolünü bir ekspertize yaptırmakta fayda vardır.”

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.