Sigara Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

Sigara içimi bilinen en önemli hastalık sebebidir. Önlenebilir erken ölümlerinde nedenidir. Sigarada 55’i kanser yapıcı madde olmak üzere 4000’den fazla zehirli ve zararlı madde vardır.

Sigara Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 20 Kasım 2020 14:43

İçtiğimiz her sigarada bu hastalıklara yakalanma riskimiz artar. Her doz zararlıdır.  Sigaranın yol açtığı hastalıkların başında solunum yolları hastalıkları gelmektedir. Sigara sebebiyle ortaya çıkan en önemli ve en bilinen hastalık akciğer kanseridir.

Ulusalpost'un haberine göre: Türkiye’de her yıl 40.000 yeni akciğer kanseri hastası kaydediliyor. Akciğer kanserlerinin bir çoğundan sigara sorumludur. Diğer geriye kalan hastalarda ise pasif içiciliğin önemli bir rolü vardır.

Akciğer kanseri dışında ağız, yutak, yemek borusu, nefes borusu kanserlerinde sigaranın rolü çok büyük.

Mesane kanseri birebir sigarayla ilişkilidir. Onun dışında; mide, pankreas, rahim ağzı kanserlerinde sigaranın rolü büyüktür. Kanser dışında diğer hastalıklara bakacak olursak, koah dediğimiz kronik obstrüktif akciğer hastalığı çok yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun süreli sigara içen her iki kişiden birinde mutlaka koah hastalığı görülmektedir. Nefes darlığı öksürük ve balgamla ortaya çıkar ve ilerleyen dönemde solunum yetmezliği hipoksit durumlar ortaya çıkabiliyor.

Sigara içenlerde solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma meyilli içmeyenlere göre çok daha fazla olmakta. Hastalığa yakalanmanız içmeyenlere göre daha sık oluyor ve daha uzun süren bir iyileşme süreciyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Zatürreye eğilim artıyor.

Sigara içicilerde mide ve bağırsak hastalıkları da sık görülmektedir. Özellikle reflü ve mide ülserleri sigara içicilerde çok daha sık görülmektedir.

ERKEKLERE KÖTÜ HABER

Bunların dışında bir takım cinsel işlev bozuklukları, iktidarsızlık, kısırlık gibi hastalıklar görülmektedir. Kadınlarda erken menopoz sigaraya bağlı olarak gelişebilir. Kemik erimesi, erken katarakt gelişimi, ciltte çabuk yaşlanma, derin çizgi ve kırışıklıkların oluşması gibi birçok hastalığa da neden olabiliyor.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.