Sigara ve Alkol tüketenlere Aşıyla ilgili korkutan uyarı! Türk bilim insanından önemli duyuru

Sigara ve alkol tüketenleri ilgilendiren önemli bir uyarı var. İşte dikkat etmeleri gereken bilgiye ilişkin tüm ayrıntılar. Neden dikkatli olmalılar?

Sigara ve Alkol tüketenlere Aşıyla ilgili korkutan uyarı! Türk bilim insanından önemli duyuru
Yayınlanma Tarihi : 23 Ocak 2021 19:17

Sigara içenlerle ilgili çok önemli bir uyarı yapıldı! Uyarıda herkesi ilgilendiren önemli bilgiler bulunmakta. Sizlerle Paylaşıyoruz

Sigara ve alkol tüketenlere önemli bir uyarı yapıldı. Korona salgını bilindiği gibi en çok ciğerlerimizi etkilemektedir. Sigara içenlerin ve alkol tüketenlerin bir çoğununun ciğerleri neredeyse tükenme noktasına gelir zamanla.

Sürekli tüketilen Sigaralar akciğerlere zarar verdiği gibi zamanla bir çok hastalığa da kapı aralamaktadır. Bu doğrultuda sigara içenlere ve alkol tüketenlere çok önemli bir uyarı yapıldı.

Her yıl sigara ve alkolden hayatını kaybedenlerin sayısı artmaktadır. Bu sayının artmasından korkuyor çok sayıda uzman.

Sigara ve alkol tüketenler koronavirüs konusunda daha riskli gruplar arasında yer alıyor. Bugün Anadolu Ajansı tarafından servis edilen bir haber adeta gündem olması gerekirken neredeyse bir çok yayın kuruluşu tarafından görmezden gelindi.

Herkesi ilgilendiren o önemli duyuruyu sizlerle paylaşıyoruz. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

İşte Sigara ve Alkol tüketenlere yönelik yapılmış uyarının tüm ayrıntıları..

Corona virüsü salgınına karşı Çin’den getirilen aşılar vatandaşlara uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda sigara ve alkol içenleri ilgilendiren önemli bir gelişme var. Konuyla ilgili açıklamalrda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından yapılan açıklamaya göre, sigara ve alkol kullanımı vücudun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yapması nedeniyle corona virüsü aşısının etkinliğini azaltabileceğine dikkat çekildi.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son verilere göre 1 milyon 212 bin 875 kişi corona virüsü aşısı vuruldu. Türkiye’de aşılama çalışmalarına devam edilirken, Prof. Dr. Erdöl, AA muhabirine önemli değerlendirmelerde bulundu. Sigara ve alkol kullanımının aşının etkinliğini azaltabileceğini söyleyen Cevdet Erdöl, bilimsel çalışmalara dayandırdığı konuşmasında, sigara kullanan kişilerde aşılama sonrası bağışıklık yanıtının zayıf olduğunu ifade etti.

Öte yandan alkol kullanımında aşı ile ilgili çalışmalardan bahseden Cevdet Erdöl, “Bağışıklık sistemlerindeki bu bozulmalar, temel fonksiyonlarda olduğu için aynı sonuçlar, Kovid-19 aşılama süreci için de geçerlidir. Alkol kullanımı, karaciğer yağlanmasına neden olmakta ve karaciğer fonksiyonlarını da bozmakta olup her iki durum da Kovid-19 seyrini olumsuz olarak etkilemektedir.” açıklamasında bulundu...

Sigara dumanı hücre ölümünü arttırıyor UAYRISI!


Avustralya’da yürütülen bir çalışma hakkında da açıklamalarda bulunan  Erdöl uyarılarında şu ifadeleri kullandı:

“Yürütülen karşılaştırmalı grupların yer aldığı bilimsel çalışmada, sigara içmenin grip aşılamasında (subünit aşı ve canlı zayıflatılmış aşı) vücudun verdiği yanıt üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmada, antikorlardaki değişimlere göre sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre salgına yol açan gribe (epidemik influenza) önemli ölçüde daha duyarlı olduğu bulundu. Bu ve benzeri çalışmalarda, sigaranın immün yanıt tepkilerini zayıflattığına dair güçlü kanıtlara ulaşılmaktadır.

Bir başka yerde yapılan ayrı bir çalışmada da sigara dumanına maruz kalmanın, CD4 T hücre efektör üretimini etkilediği gösterildi. Çalışma sonuçları, sigara dumanının, hücre bölünmesini azaltarak ve hücre ölümünü artırarak doğrudan CD4 T hücreleri üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Aynı çalışmada ayrıca, sigara dumanına maruz kalmanın, aşıların uyardığı koruyucu immün yanıtın devamlılığı için kritik öneme sahip olan hafıza hücrelerini oluşturma yeteneğini bozduğu gösterildi.”

Sigara içenleri ilgilendiren uyarılarına Erdöl şu sözlerle devam etti..

“ Bu hücrelerin görevleri bozulursa antikor aşıların koruyucu etkinliğinde kritik önemi olan B hücrelerin görevleri de bozulacaktır. Üstüne sigara dumanının hafıza hücrelerinin oluşmasına verdiği zarar eklendiğinde ve sigaranın doğrudan hastalık şiddeti ile ilişkili riski artırması da eklendiğinde durum daha da ciddi olmaktadır.”

Görüldüğü üzere Sigara içmek sadece ciğerlerimize zarar vermiyor koronayla mücadeleyi de aksatıyor. Bu yüzden herkesin dikkat etmesinde fayda vardır. Uzmanlar tarafından yapılan bu uyarıyı dikkate almanız ve arkadaşlarınızla paylaşmanız gerekiyor.. 

Kaynak: Anadolu Ajansı