Sigarayı Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sigarayı bırakırken en çok bizi etkileyen şey nikotin yoksunluğudur. Nikotin yoksunluğu semptomlarını basitçe sıralarsak;

Sigarayı Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2020 11:32

öfkelenme, sinirlenme, uykusuzluk, dikkat yoğunlaştıramama, iştah artması, kilo alma, kabızlık ve benzeri. Sigarayı 24 saat içmeyen ya da sigarayı azaltan kişilerde nikotin yoksunluğu semptomları dediğimiz bu semptomlarla karşılaşıyoruz.

Ulusalpost'un haberine göre: Sigarayı azaltan kişi sürekli olarak nikotin yoksunluğu semptomları yaşayan kişidir. Biz buna sürekli eziyet diyoruz. Dolayısıyla sigara bir kere bırakılır ve bir daha içilmez. Azaltarak sigara bırakmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Kişiler doğrudan sigarayı bırakmalıdırlar.

Bu yöntemin etkili olduğu ve sigarayı gerçekten azaltarak bırakan kişiler vardır.

Fakat unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki oda; sigarayı azaltarak bırakmayı deneyen kişilerin %99 gibi büyük bir oranı sigaraya eskisinden daha fazla içerek dönmüşlerdir. Sigara azaltıldığında bir sonraki sigara adeta bir ödül olarak algılanmaktadır ve buda sigaraya duyulan açlığın daha fazla olmasına neden olmaktadır. Psikolojik olarak sigara bağımlılığımız daha da artacaktır. Her sigara tiryakisi mutlaka sigarayı azaltmalıdır.

Fakat azaltarak bırakmak kendinizi kandırmaktan başka bir şey olmayacaktır ve süreci daha sancılı hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Çünkü bedenimizden nikotin tamamen temizlenmeden sigaradan kurtulmamıza imkan yoktur.

Sigarayı azaltan kişilerde görülen tipik davranışlardan biriside az da olsa sigara içtiği zaman o sigaranın dumanını daha çok içine çekmektedir. Sayıca daha az sigara içse bile nitelik olarak daha fazla duman yani daha fazla nikotin almış olmaktadırlar. Ama az sigara içmek sigaranın zararlarından daha az etkilenmek adına faydalıdır.

Sigara bırakma evresinde, günde içilen tek bir dal sigara bile vücudumuzun alması gereken nikotin ihtiyacını karşılamış olur. İçilen bu tek sigara bağımlılığımızın devam etmesi için yeterli olmaktadır. Kendinize işkence etmeyerek sigara bırakma fikriniz varsa tek seferde bırakın. Sigaranın zararlarından böylece kurtulmuş olursunuz.

Sigara Azaltma Yöntemleri

Çok fazla sigara içiyorsanız sigarayı en azından azaltmanız gerekmektedir. Çünkü içilen her bir fazla sigaranın bile vücudumuza vermiş olduğu zararlar bir hayli fazladır. Ayrıca ne kadar fazla sigara içersek bütçemizi de o kadar fazla sarsmaktadır. Sigarayı azaltmak için öncelikle sigara içme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekir. Örneğin sabah kalktığımızda ilk yaktığımız sigara çok önemlidir. Bu sigarayı ne kadar geç yakarsak o kadar az sigara içmiş oluruz. Sigarayı azaltmanız için bir kaç öneride bulunalım.

– Evde ya da iş yerinde, her yerde sigara içiyorsak bunu değiştirelim. Rahat oturduğumuz yerlerde sigara içmekten kaçınalım. Evdeysek mutfak balkonunda, iş yerinde isek dışarı çıkıp sigara içelim. Böylece sigara tüketimimizin azaldığını göreceksiniz.

– Bilgisayar başında sigara içmekten kaçınalım. Bilgisayar gibi teknolojik aletlerin önünde farkında olmadan çok fazla sigara içeriz.

– İçkili ortamlardan uzak duralım. Çünkü alkolün yanında içtiğimiz sigara sayısı bir hayli fazladır.

– Çok sigara içilen ortamlara girmeyelim. Kahvehane gibi ortamlarda fazla sigara içilir.

–İkram sigara içmeyelim. Arkadaşlarımız ya da herhangi biri sigara yakarken ikramda bulunur. Bunu kibarca reddedebilirsiniz. Böylece sigarayı azaltmış olursunuz.

Ulusalpost.com Aktif link verilmeden bu siteden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.