• BIST 102.252
  • Altın 225,899
  • Dolar 5,2962
  • Euro 6,0008
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 15 °C

Sık görülen kanser türleri ve belirtileri

Sık görülen kanser türleri ve belirtileri
Kanser türlerinin tamamında erken teşhis ve tedavi hayat kurtardığından belirtilere dikkat etmek ve düzenli kontrol olmak çok önemlidir. İşte, kanser türleri ve belirtileri;

Cilt kanseri; Cildinizde yayılmış benler ve benlerin şekil değiştirmesi. Çabuk kanama yapması ve ülserleşmesi. İyileşmeyen yaralar ve kırmızı, mor lekeler. Cilt kanseri belirtileridir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalıyorsanız cilt kanseri tehlikeniz artar.

 

Ağız ve boğaz kanseri; Ağıziçi ve dudak içlerinde beyaz veya kırmızı m,inik yaralar, sertlikler ve kitleler. İşitme kaybı ve kulaklarda çınlama, ses kısıklığı ve kalınlaşması. Ağız içinde yaraların iyileşmemesi ağız ve boğaz kanseri belirtileridir. Sigara ve alkol yoğun kullanıyorsanız düzenli doktor kontrolünüz olmalıdır.


Akciğer kanseri; Sık sık geçirilen akciğer enfeksiyonları, sırtta ve göğüste ağrılar, öksürük, kanlı balgam, ses kısıklığı akciğer kanseri belirtisidir.

Meme kanseri; meme başından gelen kanlı akıntılar, memede şekil bozuklukları, meme dokusunda ele gelen kitle, meme derisinde çökme, çatlama ve çekilmeler meme kanseri belirtisidir. Ailede 1. Derece yakında meme kanseri görülmüşse mutlaka acil hekim kontrolü yapılmalıdır.

Sindirim sistemi kanserleri; Yutmada zorluk, uzun süren bulantı ve kusmalar. İshal veya uzun süren kabızlık. Bağırsaklarda düzensizlik. Koyu renkli ve kanlı dışkı, karın ağrısı ve baskı hissi. Açıklanamayan kilo kaybı, ailede 1. Derece yakında bağırsak kanseri vakası olması.

Kadın üreme sistemi kanserleri; adet düzensizliği, uzun süreli çok kanamalar, menapoz sonrası görülen kanamalar, cinsel ilişki sonrası kanamalar, vajinal akıntıda yüksek artış kadın üreme sistemi kanserleri belirtisidir.

Erkek üreme sistemi kanseri; Sık ve ağrılı idrara çıkmak, kanlı idrar, iktidarsızlık, testislerde sertlik veya ele gelen kitleler erkek üreme sistemi kanseri belirtisidir.

Lenf sistemi kanserleri; Boyun, koltuk altı ve kasıklarda ele gelen ağrısız şişlikler, kilo kaybı, gece aşırı terleme, gece görülen ateşler, ciltte nedensiz lekelenmeler ve morluklar lenf sistemi kanseridir.

İskelet sistemi kanseri; hareket kısıtlayan şişmeler ve kemiklerde şiddetli ağrılar iskelet sistemi kanseri belirtisidir.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim