Sıkça Yapılan Bu hatalar kilo aldırıyor

Sıkça Yapılan Bu hatalar kilo aldırıyor

Kilo kaybetmek çok meşakkatli bir süreç ancak kilo vermek için yapılan bu hatalar büyük bir çıkmaza yol açıyor. Kilo vermek isteyenler mutlaka dikkat etsin! Bu yanlışlar sadece daha fazla kilo almaya neden oluyor...

Kilo vermek için atılan ilk adım olan diyet ve egzersizi hayatımıza endekslemek sağlıklı bir hayatın başlangıcı olabilir. Ancak bu aktiviteleri bilinçsiz şekilde yapmak kilo vermek yerine daha fazla almaya yol açıyor...

Açlık krizini yanlış yönetmek

Kilo vermek isteyenler için ilk adımda sağlıklı beslenmeyi öğrenmek önemli. Özellikle çok fazla yağlı, tuzlu, karbonhidratlı ve şekerli gıdaların tüketimi alışkanlık haline getirildiyse bunlardan kurtulmak kolay olmayacaktır. Bir bağımlılık bırakıldığı zaman vücuttan o zehrin atılması sancılı bir süreçtir ancak birkaç gün sürer. Bu nedenle diş sıkmak önemli. Ancak çok sancılı, hayata etki eden bir durum ise o zaman bunu bastıracak yöntemlere eğilmek gerekiyor. Örneğin şeker krizi geldiği zaman kan şekerini dengeleyecek olan tarçın ya da benzeri bir baharatı biraz yoğurtla karıştırıp yemek gerekiyor. Bu sırada da on ya da yirmi dakika kadar etkisinin göstermesini beklerken dikkat dağıtacak şeylere yönelmeli. Bir arkadaşınızla sohbet etmek ya da sevdiğiniz bir programı izlemeye dalmak veya evcil hayvanınızla oynamak olabilir. 

Light ürünleri bilinçsizce tüketmek

Ancak pek çok kişi diyet yaparken ilk kriz vurduğu anda bastırmak için o çikolatayı yiyor ve kan şekerini daha da yükselterek bir saat sonrasında çok daha fazla açlık hissediyor. Ya da light ürünler tüketerek ve ne kadar tükettiğinin farkında bile olmayarak aslında hiçbir fark yaratmayan bir döngüye giriyor. 

Ana yemek yemeyip ara öğünleri abartmak

Ana yemek yapmak belki gün içerisinde zor olabilir ancak bu durum karşısında atıştırmalıklar tüketmek sağlıklı bile olsa vücuda çok fazla yağ girmesine neden olur. Örneğin badem tok tutsa bile bir ana yemek değildir ve çok fazla tüketildiğinde aslında vücuda çok fazla yağ ve kalori aldırır. Kavrulmuş kuruyemiş tercih edildiyse durum çok daha vahimleşiyor.

Su içmemek için bahane üretmek

Vücuda giren sıvı miktarı önemli ancak midem bulanıyor diye su içmeyip kahve ve çaya yüklenmek büyük bir hatadır. Kahve kalori yaktığı için tavsiye edilse de hem uyku konusunda büyük sıkıntılar yaratır hem de suyun yerini asla karşılamaz. Su midenizi bulandırıyorsa içerisine biraz limon sıkarak tüketebilirsiniz. Ya da zencefil çayı tüketebilirsiniz.

En Yeniler