• BIST 108.097
  • Altın 372,275
  • Dolar 6,7080
  • Euro 7,4961
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 14 °C

Sinop'u karıştıran iddiaya cevap geldi

Sinop'u karıştıran iddiaya cevap geldi
Türkeli ilçesinde siyasi partiler, odalar. sendikalar ve dernekler ortak basın açıklaması yaparak, İlçe Müftüsü Hüseyin Gargı aleyhinde yapılan haber ve yorumları kınayarak Müftü Gargı'ya sahip çıktı.

Türkeli İlçe Müftüsünün vaazında‘Sinop Merkezde Müslüman yok’dediği iddiasıyla çıkan haberler ilçede tepkiyle karşılandı. AK Parti, MHP ve İYİ Parti ilçe başkanlıkları başta olmak üzere,

Belediye Başkanlığı ile oda, sendika temsilcilikleri ve dernekler tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, iddia sert bir dille yalanlanarak, "İlçe Müftümüz hakkında aslını bilmeden yargısız infaz etmeyi asla kabul etmiyor böyle davrananları şiddetle kınıyoruz" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "16.11.2018 Tarihinde Cuma namazı öncesinde, Türkeli İlçe Müftüsü Hüseyin Gargı tarafından Türkeli Merkez Camiinde Peygamber Efendimiz ve Gençlik konulu vaaz edilmiş olup, Belediye Başkanımız Sayın Halil Dilek Özcan'ın kayın pederinin vefatı dolayısıyla Camimiz çok kalabalık olup İlçe Kaymakamımız Sayın Murat Zaderoğlu dahil daire amirlerimizin bir çoğu camimizde olup vaazın sonunda şu duyurular da bulunulmuştur.

MÜFTÜMÜZ BÖYLE BİR İFADE KULLANMAMIŞTIR

İlçemiz Müftülüğünce yapılacak olan yatılı kız Kuran Kursu hakkında bilgiler verilmiş, Sinop’tan sonra Ayancık, Türkeli, Çatalzeytin, Abana, Bozkurt ve İnebolu ya kadar yatılı Kuran Kursu olmadığından bahsedilmiştir. İlçe Halkının bu konuda gerekli desteği göstermesi istenmiş, hatta ilçe Müftüsü tarafından ‘Türkeli halkı bunu yapar, hayırseverdir. Ben şahsım adına söz veriyorum bu kurs inşaatı başladığında maaşımın kırkta birini bu kursa bağışlayacağım’ denilmiştir.

Başka duyurularda yapılmış olup, duyuruların sonunda: Namaz çıkışında İl Müftülüğümüz yatılı Kur'an kursları için yardım talep edilmiştir. Yardımlardan bahsederken Küçük ilçelerin bu konuda daha hassas olduğu, özellikle Türkeli’nin bu konuda daha duyarlı, daha samimi olduğu vurgulanmış olup, elinizden geldiğince yardım edin orada 100 (Yüz) ün üzeride yavrumuz hafızlık yapıyor, mümkün mertebe yardımlarınızı esirgemeyin’ dediği halde sayın müftümüzün sözleri çarptırılarak, daha Cuma namazı çıkışında cenaze namazını müftümüz kıldırırken alelacele ‘Sinop Merkezde Müslüman yok’ demiş gibi lanse edilmiştir. Halbuki Sayın Müftümüz ‘Sinop’ta Müslüman yok’ demeyecek kadar şuurlu ve ne söylediğini bilen birisidir.

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Sosyal medya üzerinden Sayın Müftümüze, Ailesine, Diyanet Camiasına, Din Görevlilerine yapılan bu iftira, hakaret, tehdit kabul edilemez. Zaten Türkeli Halkı olarak bizde kabul etmiyoruz. Bu yapılan iftira aynı zamanda Türkeli halkına yapılmıştır. Müftümüzün böyle bir söz söylemediğine cemaatimiz şahittir. Mesleğinde ehil, kurumun ağırlığını hissettiren, birleştirici ve bütünleştirici yönüyle görevliler ve toplum tarafından saygı duyulan İlçe Müftümüz hakkında aslını bilmeden yargısız infaz etmeyi asla kabul etmiyor böyle davrananları şiddetle kınıyoruz"

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim