Sirkeli Su Hiçbir İşe Yaramıyor... Meyve ve Sebzeleri Temizlemek İçin En Etkili Yöntem...

Sirkeli Su Hiçbir İşe Yaramıyor... Meyve ve Sebzeleri Temizlemek İçin En Etkili Yöntem...

Bugüne kadar meyve ve sebzeleri yanlış yıkıyormuşuz. Sirke aslında meyveleri ve sebzeleri sandığımız kadar temizlemiyor. Uzmanlardan büyük bir uyarı geldi, o riske karşı sirke yerine bunu kullanarak meyve sebzelerinizi yıkayın...

Meyve ve sebzeleri özellikle salgın döneminde yıkamanın önemi daha da anlaşıldı. Pek çok kişinin elinden geçen ve dışarı ile temas eden meyveler ve sebzeleri bazıları kabuklu dahi olsa yıkayarak tüketme eğiliminde. Meyve ve sebzeleri yıkamanın en bilindik yolu da sirkeli suya yatırmak. Ancak sirkeli suyun aslında o tehdide karşı bir yarar sağlamadığı ortaya çıktı. İşte Uzman Diyetisyen Eda Balcı'dan meyve sebze yıkamak için en iyi yöntem...

Meyve ve sebzelerdeki pestitit tehlikesi

Tarım ilaçları, egzoz dumanı ve özellikle büyükşehir havasının etkisi gibi durumlar nedeniyle meyve ve sebzeleri tüketmeden mutlaka bol su ile yıkamak gerekiyor. Ancak sirkeli su bilinenin aksine bu gıdalarda bulunan "pestitit" isimli tehlikeli kimyasal tarım ilacı kalıntısına etki etmiyor. 

Uzman diyetisyenin belirttiğine bu kimyasal gıdalarla beraber vücuda girdiğinde pek çok organa hasar veriyor. Özellikle dolaşım sistemi ile beraber sindirim sistemi, kardiyovasküler sistem ile beraber böbrek ve karaciğerler üzerinde kötü etkileri oluyor. Pestititi tam olarak uzaklaştırmak için de meyve ve sebzelerin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Sirke aslında mikroorganizmaları azaltıyor

Pestititi temizlemek için ise doğru bilinen yanlışlardan biri olan sirkeli suyu Balcı tavsiye etmiyor. Bu şekilde yıkanan meyve ve sebzeler aslında mikroorganizmaların yükünü azaltıyor. Bu nedenle aslında sirkeli su değil, karbonatlı su kullanmak gerekiyor.

Bikarbonat ile en az on dakika bekletmek gerekiyor

Meyve ve sebzeleri en etkili şekilde yıkamak için de İngiliz karbonatı adı ile satılan bikarbonattan on gram kadar suya eklenmeli. Ancak bu suyun içerisinde meyve ve sebzeler de yine en az on dakika beklemeli. Beklettikten sonra da istenirse bu gıdalar yine sirkeli suda bekletilebilir. Ancak sonrasında bol suda durulamak önem taşıyor.

En Yeniler