Sırt ağrıları nasıl geçer? Sırt ağrısına karşı evde yapılabilecekler nelerdir?

Yattığınız yatak, uyku pozisyonunuz, oturma şekliniz ya da giydiğiniz ayakkabı.. Sırt ağrılarına bir çok neden sayabilir ama bu ağrılara son vermek birazda bizlerin elinde. Gelin hep birlikte sırt ağrılarından kurtulmak için yapabileceklerinize bakalım.

Sırt ağrıları nasıl geçer? Sırt ağrısına karşı evde yapılabilecekler nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 29 Aralık 2020 23:51

Günümüzde pek çok insan eklemlerinde sorun hissediyor, sırt ağrıları çekiyor ya da kronik ağrılardan şikayetçi oluyor. Bu yazımızda ağrılardan kurtulup, kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için kanıtlanmış bazı yöntemleri araştırdık ve derlediğimiz bilgileri aşağıda size sunuyoruz.

1. Daima Hareketli Olun

Bir kez sırt ağrısı çekmeye başladığınızda, sakın yatağınıza uzanıp orada kalmayın. Sırt ağrılarının nedenleri arasında en sık rastlananı, sırt bölgenize düzenli kan akışı sağlanmamasıdır. Sırtınıza düzenli kan akışı sağlayabilmenin en uygun yollarından biri de düzenli hareket etmektir. Bunun için en uygun aktiviteler şunlardır:

  • Yürüyüş yapmak,
  • Bisiklete binmek,
  • Yüzmektir.

Sırt ağrısını dindirmek için düzenli ve sağlıklı rutininizi oluşturun. Bu amaçla bir fizyoterapistle işbirliği yapın.

2. Meditasyon Yapın

Meditasyon, özellikle yaşlı yetişkinlerde bel ağrılarını hafifletilmesinde, ilaçlardan daha yararlı olabilir. Bu konuda yapılan bir bilimsel araştırma Pain dergisinde yayınlandı. Bu araştırmada farkındalık temelli bir meditasyon grubuna katılan 65 yaş üstü 37 yetişkin incelendi. Meditasyon sonrası objektif bir ağrı ölçerde yapılan ölçümlerde, bel ağrısının önemli oranda hafiflediği görüldü

3. Rutin Olarak Taşıdığınız Yükleri Azaltın

Pek çok kadın için aşırı dolu çanta taşımak, istenmeyen sırt ve boyun ağrılarına sebep olabilir. Bu dengesiz ağırlık, vücudunuzun hizasını bozar. Yapılan araştırmalarda rutin olarak her gün 3 ila 4.50 kg ağrılığındaki çantalar taşıyan kadın hastaların, boyun ağrısı çektiği saptandı. Eğer düzenli olarak ağırlık taşımanız şart ise, o zaman taşımanız gereken ağırlığı eşit şekilde dağıtabileceğiniz bir sırt çantası kullanın.

4. Suda Yürüyün

Eğer yakınınızda ulaşabileceğiniz bir havuz varsa, günlük olarak yaptığınız yürüyüşe ilaveten göğüs yüksekliğindeki suya girin. Bu suyun içinde 20 dakika boyunca ileri/ geri yürüyün. Sırtınızdaki ağrıda azalma hissedersiniz.

5. Uyku Pozisyonunuza Dikkat Edin

Uyumak için yan yatın ya da sırtüstü uzanın. Kesinlikle midenizin üzerine yatmayın. Yan yatarken dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirin. Eğer dizlerinizin alt kısmına da bir yastık koyarsanız, uyandığınızda sırtınızı çok hafiflemiş hissedebilirsiniz.

6. Bacaklarınızı Üst Üste Atmayın

Genellikle insanlar bacak bacak üzerine atarak, oturmayı seviyor. Bunun nedeni böyle bir pozisyonda oturduğunuzda sırtınızda ve karnınızda bulunan kasların ‘’uyku’’ formuna geçmesidir. Bu formda iken hissettiğiniz elektriksel aktivite azalır.

Fakat böyle oturmak, uzun vadede size sorun yaratır. Bu pozisyonu aldığınızda sırtınızı desteklemekle görevli kaslar, işlevsiz hale gelir. Böylece omurganız, diğer kaslar üzerinde desteksiz olarak ‘’asılı’’ kalır. Zaman içinde bu kasların bazıları esner, bazıları da sıkılaşır. Bunun sonucunda günün birinde ayakkabınızı bağlamak için eğildiğinizde ya da herhangi bir rafa uzandığınızda, sırt kaslarınızda kasılma ve ağrı hissedersiniz. Ayak ayak üzerine atarak oturmak, zaman içinde bu tip rahatsızlıklara zemin hazırlar.

Uzun süre oturmanız gerekiyorsa, her iki ayağınızı da yere düz olarak basın. Böylece kalçalarınız dizlerinizden daha yüksekte durur. Bunun için gerekiyorsa, sırtınıza bir minder koymaktan çekinmeyin. Çok yararını görürsünüz.

7. Baylar Cüzdanlarınızı Hafifletin

Aşırı doldurulmuş bir para cüzdanı, gereksiz yere sırtınıza ya da belinize ağırlık yükler. Arka cebinize yerleştirdiğiniz büyük bir cüzdanın üzerine oturduğunuzda, hiç farkında olmadan sırtınızın altından ve kalçalarınızdan aşağı uzanan siyatik sinirini hırpalayabilirsiniz. Bu da sonradan ağrı çekmenize sebep olur. Sonuçta size hiç bitmeyecekmiş gibi gelen acı verici bir yanma hissedersiniz.

8. Telefonunuzla İlgilenirken Aynı Zamanda Yürüyüş Yapın

Bu konuda Kaliforniya Üniversitesinde bilimsel bir araştırma yapıldı. Çalışma sonucunda, haftada 3 saat tempolu yürüyen kişilerin kendilerini hem fiziksel, hem de mental olarak çok daha iyi hissettikleri bulundu. Yürüyüş yerine geleneksel sırt egzersizleri yapan bireylerin, yürüyüş yapanlardan daha fazla ağrı çektiği saptandı.

Hareket ettiğiniz zaman kaslarınıza oksijen ile birlikte düzenli besin akışı sağlanır. Böylece omurlarınızda yer alan ve yastık görevi yapan disklerin içindeki jelin dağılımı düzenli olur. Fakat tam tersine uzun süre oturduğunuzda, disklerde bulunan jelin bir tek yöne doğru dengesizce yığılmasına izin vermiş olursunuz. Bunu sonucunda, omurgalarınızın arasına düzensiz bir yastık desteği ve ağrı olur.

9. Eski Moda Klasik Yüksek Topuklu Ayakkabılarınızdan Uzak Durun

Yüksek topuklu ayakkabılar üzerinde yürümek, bütün gün boyunca yokuş aşağı yürümek gibidir. Öne doğru düşmemek ve dengenizi sağlamak için kendinizi geriye doğru yaslamaya çalışırsınız. Bu hareket belinizdeki diskleri sıkıştırır.

Bu konuda Pennysylvania Eyalet Üniversitesinde bir araştırma yapıldı. Yapılan çalışmanın sonunda bütün gün yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlar ile düz ya da orta boy topuklu ayakkabı ile yürüyüş yapan kadınların sırt ve bel kısımlarındaki kas gerginliği karşılaştırıldı. Sonuçta topuk boyu yükseldikçe, kadınların bel kaslarında sıkışma olduğu bulundu.

Ayakkabı seçerken yüksek topuklu olmamasının yanı sıra topuğunuzun yanını ve arkasını destekleyen, sağlam bir topuk dolgusuna sahip olmasına dikkat  edin. Böylece yürürken ayak kontrolünüzü sağlarsınız.

Bu yazıda anlatılan önerileri uygulardanız sırt ağrılarını hafifletmek için kendinize yardım etmiş olursunuz.