Sırtta Çıkan Sivilce Nasıl Geçer? Sırttaki Sivilceleri Geçiren Yöntem

Sırtta Çıkan Sivilce Nasıl Geçer? Sırttaki Sivilceleri Geçiren Yöntem

Sırt bölgesinde görülen ve yayıldıkça hayatı zorlaştıran sivilceler için neler yapılabilir? Öncelikle sorunun kaynağını araştırıp tedavi aşamasına geçmeden önlemleri almak gerekiyor. İşte sırttaki sivilceyi geçiren yol...

Sivilce sorununun ne zaman başa geleceği belli olmuyor. Bazen hormonal dengeler bozulunca, bazen cilt tahriş olunca bazen de kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyorlar. Özellikle sırt bölgesinde omuzları kaplayarak hem san yakan hem de hayatı zorlaştıran sivilcelerden kurtulmak için bazı önlemler alınması gerekiyor.

Cildi hassas olanlar daha dikkatli olmalı

Her cilt yapısı aynı değildir. Bazı kişilerin daha kalın bir deri yapıları vardır ve dış etmenlerden kolay kolay etkilenmezler. Ancak hassas cildi olanlarda tahriş ve buna bağlı olarak sivilcelenme görülebilmektedir. Bu nedenle eğer hassas bire cildiniz varsa ve sürekli sırtınıza yayılan sivilceler nedeniyle rahatsızlık yaşıyorsanız ilk adımda giydiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı kıyafetler, kazaklar daha fazla sürtünme ve terlemeye yol açarak özelikle sırtı kötü etkilemektedir.

Yaz aylarına dikkat

Bunun yanında sırt çantaları da aynı şekilde sırtta daha fazla sürtünmeye yol açmaktadır. Ne kadar rahat olsalar da eğer sırtınızda dağılmaya yüz tutmuş sivilceler varsa sırt çantası yerine omuza asılan çantaları kullanmayı tercih edin. Ya da elde taşınan çantaları kullanarak çok daha rahat edebilirsiniz.

Özellikle yazın da terlemeye bağlı olarak sivilceler yayılabilir. Bu nedenle askılı kıyafetler omuzda çizgiler halinde sivilce çıkmasına yol açabilmektedir. Bunun geçirilmesi için en iyi yol ise pamuklu ter çeken kıyafetler giymek, derideki baskıyı azaltacak yumuşaklıkta olanlara yönelmektir.

Sivilceyi dikkate alın

Peki çıkan sivilceleri geçirmek için neler yapılabilir? Sakın "kendi kendine geçer" diyerek sivilceniz başıboş bırakmayın, elbette ki o sivilce yayılacak. İleride başa dert açmaması için ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. İlk  iş temizliğe dikkat etmek olmalı. Bazı kişilerin omuz ve sırt bölgeleri yağlanmaya elverişlidir. Bunun için de bu kısımları temiz tutmak gerekiyor.

Sirke masajı

Diğer bir önemli adım ise temizliği sağlamlaştıracak bakım maskesidir. Özellikle sirke bu konuda kullanabileceğiniz en güvenilir maddedir. Bir su bardağı suyu bir leğene aktarın ve içerisine iyi yemek kaşığı doğal yemek sirkesi doldurun. Lifinizi bu karışıma sokarak sırtınıza masaj yapın. On beş dakika boyunca bunu yapın ve ardından durulayın. Birinden yardım almak daha iyi bir sonuç verecektir. Haftada iki ya da üç kez bunu uygulayabilirsiniz.

İlgili Haberler