Sivas'ta çokça tüketilen Bu meyve Limondan Daha Etkili C vitamini Deposu 1 tanesi bile etki ediyor ve..

Sivas'ta çokça tüketilen Bu meyve Limondan Daha Etkili C vitamini Deposu 1 tanesi bile etki ediyor ve..

Sivas ve Çevresindeki şehirlerde bu meyveyi bilmeyen yok! Eminiz Sizlerde duyunca mutlaka yemek isteyeceksiniz! Bakın ne gibi faydaları var

Sivas ve İlçelerinde yaygın olarak tüketilen bu minik meyve bir çok hastalığa karşı şifa kaynağı. Aluç meyvesi duydunuz mu bilmiyorum ama tadıyla kendisine aşık eden bu meyve aynı zamanda yararlarıyla da şifa saçıyor

Mutlaka Sivaslı olanlar hayatı boyunca yemiştir. Bir efsaneye göre İstanbul'da çok fazla Sivaslı olduğu söylenir. Ancak Sivaslılar memleketlerine gittiği zaman aluç yer mi yemez mi bilemiyorum.

İstanbul'da ise aluç bulmak pek kolay olmayabilir. Bulan da zaten yararlarını ya bilmiyordur ya da sevdiği için yiyordur

Oysa aluç meyvesinin birden çok yararı var. Bugün basının gündemine aluç meyvesinin düştüğünü görünce çok şaşırdım

Yararlarından bahsedilmiş.

Bir şeyi itiraf etmek istiyorum burada yazılan faydaları bende bilmiyordum. Öğrenince sizlerle paylaşmak istedim.

Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz..

1- Bağışıklık Güçlendirici

Alıç içerdiği C Vitamini sayesinde, vücutta birikmiş olan tehlikeli toksin maddeleri yok etmekte çok yardımcı olur. Alıç aynı zamanda antioksidanlar açısından da çok güçlü bir kaynaktır. Bu sebeple de beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırır ve bağışıklığın güçlenmesine yardım eder.

2- Kolesterol ile Mücadele

Alıç birçok şeye faydalı olduğu gibi kötü kolesterolü ortadan atıp iyi kolesterolü çoğaltmak gibi bir faydası da vardır. Alıç kalbi korur. Göğüs ağrısı gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

3- Yaşlanma Belirtilerine Karşı Korur

Alıç çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Hayatı tehdit eden hastalıkları önlemek için serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Alıç insanların cildinin parlaklığını korur. Aynı zamanda alıçın yaşlanma belirtilerini kontrol eden yaşlanma karşıtı özellikleri de bulunur.

4- Kalp Damar Sağlığını Korur

Alıç, insanların kalplerini koruyan ve kalp damar sağlığını önemli ölçüde artırmaya yarayacak olan flavonoidlerle dolu zengin bir yiyecektir. Ayrıca alıç kan damarlarındaki pıhtıların önlenmesine de yardımcı olur.

5- Kanseri Önler

Alıç kanser gibi ölümcül ve tehlikeli hastalıkları önlemek için kullanılır. Alıç serbest radikaller ile savaştığı için onların sebep olduğu kanser ve diğer hastalıkları önler. Aynı zamanda alıç tüm kanserlere savaşacak olan antioksidanlar içerir.

KAYNAK: SABAH - ulusalpost

İlgili Haberler