Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Geçer? Bu yöntem gerçekten işe yarıyor..

Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Geçer? Bu yöntem gerçekten işe yarıyor..

Sivilce çoğu zaman bizi rahatsız etmiştir. Genellikle ergenlik döneminde daha çok oluşan sivilce, derinin yağlanmasıyla da alakalı bir durumdur. Peki, sivilce neden çıkar ve nasıl geçer onlara bakalım.

Sivilce Nedir?

Önce sivilce nedir onu öğrenelim. Akne çoğu zaman yüz bölgemizde, fazla yağlanmadan dolayı olur. Bu olay basit bir durum olsa da yüzümüzde iz bırakabilecek duruma gelebilir. Çoğu zaman sivilceler yüzünden, pasif ve içe kapanık insanlar haline gelebiliriz.

Ulusalpost'un haberine göre: Sivilcelerin genelde çok farklı şekilleri vardır. Siyah nokta halinde, beyaz, iltihaplı ve büyük sivilcelerdir. Büyük ve iltihaplı sivilceler genelde büyük ağrılar yapmaktadır.

Sivilceler Nasıl Oluşur?

Sivilce oluşumu, deri altındaki yağ bezleri ile alakalıdır. Bu yağ bezleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı insanlarda deri altındaki yağ bezleri az olurken bazı insanlarda ise daha fazla olmaktadır. Deri altındaki yağ bezleri, yağları bir çıkış yolu bularak deri üstüne doğru iter. Deri üzerinden toplanan yağlar, bakteriler ile temas ederek ince katmanlar altında toplanır. Bunlar, siyah ve beyaz noktalar veya iltihaplı sivilceler olabilir.

Sivilce Neden Çıkar

Sivilcenin vücudumuzda çıkmasının çok fazlar nedenleri vardır. Bu nedeler sizin sağlığınız, psikolojik durumunuz, kullandığınız ürünler ve yediğiniz gıdalarla alakalıdır. Sivilce neden çıkar sorusunun cevabına hep birlikte göz atalım.

Kozmetik Ürünleri

Akne nedenlerinin en büyük etkisi, kozmetik ürünleridir. Her kadın makyaj yapmayı sever ve bolca kozmetik ürünleri kullanır. Aslında sizin bunları kullanmanız demek, yüzünüzdeki gözeneklerin tıkanması demektir. Yüzünüzdeki gözenekler tıkandığında, cildiniz nefes almakta zorlanacaktır. Nefes almakta zorlanan cilt bakterileri hapsederek, bir süre sonra bunları yüzünüzde sivilceye dönüştürecektir.

Stres

İş hayatınızda, okul hayatınızda veya gündelik hayatta stresli zaman geçiriyor olabilirsiniz. Bu normal olsa da sivilcelerin oluşmasında ne yazık ki etkilidir. Gün içerisinde ne kadar fazla stresli durumlarla karşı karşıya kalırsanız, vücudunuzda sivilce çıkma ihtimali o kadar artacaktır.

Hastalıklar

Sivilce basit bir sağlık problemi olabilir. Fakat sivilcenin oluşmasına sebebiyet veren durum hastalığınız olabilir. Hastalıklardan dolayı sivilcenin oluşma ihtimali biraz düşüktür. Ancak karaciğer yağlanmasına bağlı olarak sivilce oluşumuna sıkça rastlanmaktadır. Yüzünüzde daima ve çok fazla sivilceler oluyorsa mutlaka bir karaciğer tahlili yaptırmalısınız.

Temiz Havlu Kullanılmaması

Yüzünüzü yıkadığınızda kuruladığınız havluya dikkat etmiyor olabilirsiniz. Havlunuz sadece birkaç kere kullanılsa bile, üzerinde bakteriler kalacaktır. Sizin tekrar kullanmanız durumunda, bu bakteriler yüzünüze yapışacak ve sivilce oluşumuna sebebiyet verecektir. Uzmanlarında önerisine kulak vererek, her gün yeni havlu kullanmalısınız.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcenin oluşumunda genetik yapınız, hastalıklar, yüz bakımı gibi birçok madde sıraladık. Hastalıklardan veya genetik kaynaklı durumlar, tamamen uzman yardımları gerekiyor. Yüzünüzde oluşan sivilcelerin geçmesi için birkaç farklı yöntem ve yapmanız gerek bakımlar vardır. Bunları uygularsanız sivilce sorununuzu yüksek ihtimalle halledeceksiniz. Sivilce nasıl geçer sorusunu cevaplayalım.

Sivilceler için evde yapabileceğiniz doğal yöntemler;

Limon Suyu ve Tarçın Karışımı

Özellikle limon, sivilce tedavisinde oldukça etkile role sahiptir. İki yemek kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı tarçını iyice karıştırın. Karışımı sivilcenizin üzerine sürdükten sonra, 15-20 dk. bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve varsa nemlendirici sürün. Bu işlemi haftada 2-3 defa yaparak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, sivilce problemlerinin adeta baş belasıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için bakterileri kolayca yok edecektir. Sivilcenin büyümemesine ve sönmesine yardımcı olacaktır. Kulak çöpü veya pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye elma sirkesini sürün. 10 – 15 dk. bekleyin. Ardından bol su ile yüzünüzü durulayın. Bu işlemi günde 2 defa uygulayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Limon ve Zerdeçal

Zerdeçal, antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan sivilcelerin olduğu bölgedeki bakterileri öldürecektir. Aynı zamanda içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin hızlı onarılmasına katkı sağlayacaktır. Limon ile birleşen zerdeçal, akne oluşumuna karşı sizleri koruyarak, cildiniz temiz ve ferah olmasını sağlayacaktır. Bir çorba kaşığı zerdeçal ile bir adet limonun suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı sivilceli bölgeye sürün. 15 dakika bekledikten sonra, su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2-3 defa uygulayarak faydasını görebilirsiniz.

Ceviz Yaprağı

Sivilce tedavisinde, ceviz yaprağı kullanıldığını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ceviz yaprağı ile sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün. Su ile ceviz yapraklarını çay kaynatır gibi kaynatın. Kaynadıktan sonra biraz soğuması için bekleyin. Sivilceli bölgeye bunu sürün. Sürdükten sonra 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Ardından yüzünüzü durulayın. Bu yöntem ile herkes sivilcelerinden kurtulabilir.

Limon ve Salatalık

Çoğu yüz maskesi tariflerinde limonun kullanılmasından, ne kadar işe yaradığını anlamalısınız. Salatalığın içerisindeki yüksek su sayesinde, cildi besleyip yenileyecektir. Bir adet salatalık ve bir adet limonun suyunu, püre haline gelinceye kadar ezin. Püre haline gelen karışımı sivilceli bölgeye uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra, bol soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi günde 1 kez, sivilceniz geçene kadar yapın.

Ulusalpost.com - Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler