Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Geçer? Sivilceye karşı Bu yöntem gerçekten işe yarıyor..

Sivilce çoğu zaman bizleri rahatsız etmiştir. Genellikle ergenlik döneminde daha çok oluşan sivilce, derinin yağlanmasıyla da alakalı bir durumdur. Peki, sivilce neden çıkar ve nasıl geçer gelin onlara bir bakalım. Güzelliğine önem verenlere özel sırlar..

Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Geçer? Sivilceye karşı Bu yöntem gerçekten işe yarıyor..
Yayınlanma Tarihi : 09 Mart 2021 23:41

Sivilce Nedir?

Önce sivilce nedir onu öğrenelim. Akne çoğu zaman yüz bölgemizde, fazla yağlanmadan dolayı olur. Bu olay basit bir durum olsa da yüzümüzde iz bırakabilecek duruma gelebilir. Çoğu zaman sivilceler yüzünden, pasif ve içe kapanık insanlar haline gelebiliriz.

Ulusalpost'un haberine göre: Sivilcelerin genelde çok farklı şekilleri vardır. Siyah nokta halinde, beyaz, iltihaplı ve büyük sivilcelerdir. Büyük ve iltihaplı sivilceler genelde büyük ağrılar yapmaktadır.

Sivilceler Nasıl Oluşur?

Sivilce oluşumu, deri altındaki yağ bezleri ile alakalıdır. Bu yağ bezleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı insanlarda deri altındaki yağ bezleri az olurken bazı insanlarda ise daha fazla olmaktadır. Deri altındaki yağ bezleri, yağları bir çıkış yolu bularak deri üstüne doğru iter. Deri üzerinden toplanan yağlar, bakteriler ile temas ederek ince katmanlar altında toplanır. Bunlar, siyah ve beyaz noktalar veya iltihaplı sivilceler olabilir.

Sivilce Neden Çıkar

Sivilcenin vücudumuzda çıkmasının çok fazlar nedenleri vardır. Bu nedeler sizin sağlığınız, psikolojik durumunuz, kullandığınız ürünler ve yediğiniz gıdalarla alakalıdır. Sivilce neden çıkar sorusunun cevabına hep birlikte göz atalım.

Kozmetik Ürünleri

Akne nedenlerinin en büyük etkisi, kozmetik ürünleridir. Her kadın makyaj yapmayı sever ve bolca kozmetik ürünleri kullanır. Aslında sizin bunları kullanmanız demek, yüzünüzdeki gözeneklerin tıkanması demektir. Yüzünüzdeki gözenekler tıkandığında, cildiniz nefes almakta zorlanacaktır. Nefes almakta zorlanan cilt bakterileri hapsederek, bir süre sonra bunları yüzünüzde sivilceye dönüştürecektir.

Stres

İş hayatınızda, okul hayatınızda veya gündelik hayatta stresli zaman geçiriyor olabilirsiniz. Bu normal olsa da sivilcelerin oluşmasında ne yazık ki etkilidir. Gün içerisinde ne kadar fazla stresli durumlarla karşı karşıya kalırsanız, vücudunuzda sivilce çıkma ihtimali o kadar artacaktır.

Hastalıklar

Sivilce basit bir sağlık problemi olabilir. Fakat sivilcenin oluşmasına sebebiyet veren durum hastalığınız olabilir. Hastalıklardan dolayı sivilcenin oluşma ihtimali biraz düşüktür. Ancak karaciğer yağlanmasına bağlı olarak sivilce oluşumuna sıkça rastlanmaktadır. Yüzünüzde daima ve çok fazla sivilceler oluyorsa mutlaka bir karaciğer tahlili yaptırmalısınız.

Temiz Havlu Kullanılmaması

Yüzünüzü yıkadığınızda kuruladığınız havluya dikkat etmiyor olabilirsiniz. Havlunuz sadece birkaç kere kullanılsa bile, üzerinde bakteriler kalacaktır. Sizin tekrar kullanmanız durumunda, bu bakteriler yüzünüze yapışacak ve sivilce oluşumuna sebebiyet verecektir. Uzmanlarında önerisine kulak vererek, her gün yeni havlu kullanmalısınız.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcenin oluşumunda genetik yapınız, hastalıklar, yüz bakımı gibi birçok madde sıraladık. Hastalıklardan veya genetik kaynaklı durumlar, tamamen uzman yardımları gerekiyor. Yüzünüzde oluşan sivilcelerin geçmesi için birkaç farklı yöntem ve yapmanız gerek bakımlar vardır. Bunları uygularsanız sivilce sorununuzu yüksek ihtimalle halledeceksiniz. Sivilce nasıl geçer sorusunu cevaplayalım.

Sivilceler için evde yapabileceğiniz doğal yöntemler;

Limon Suyu ve Tarçın Karışımı

Özellikle limon, sivilce tedavisinde oldukça etkile role sahiptir. İki yemek kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı tarçını iyice karıştırın. Karışımı sivilcenizin üzerine sürdükten sonra, 15-20 dk. bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve varsa nemlendirici sürün. Bu işlemi haftada 2-3 defa yaparak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, sivilce problemlerinin adeta baş belasıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için bakterileri kolayca yok edecektir. Sivilcenin büyümemesine ve sönmesine yardımcı olacaktır. Kulak çöpü veya pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye elma sirkesini sürün. 10 – 15 dk. bekleyin. Ardından bol su ile yüzünüzü durulayın. Bu işlemi günde 2 defa uygulayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Limon ve Zerdeçal

Zerdeçal, antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan sivilcelerin olduğu bölgedeki bakterileri öldürecektir. Aynı zamanda içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin hızlı onarılmasına katkı sağlayacaktır. Limon ile birleşen zerdeçal, akne oluşumuna karşı sizleri koruyarak, cildiniz temiz ve ferah olmasını sağlayacaktır. Bir çorba kaşığı zerdeçal ile bir adet limonun suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı sivilceli bölgeye sürün. 15 dakika bekledikten sonra, su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2-3 defa uygulayarak faydasını görebilirsiniz.

Ceviz Yaprağı

Sivilce tedavisinde, ceviz yaprağı kullanıldığını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ceviz yaprağı ile sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün. Su ile ceviz yapraklarını çay kaynatır gibi kaynatın. Kaynadıktan sonra biraz soğuması için bekleyin. Sivilceli bölgeye bunu sürün. Sürdükten sonra 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Ardından yüzünüzü durulayın. Bu yöntem ile herkes sivilcelerinden kurtulabilir.

Limon ve Salatalık

Çoğu yüz maskesi tariflerinde limonun kullanılmasından, ne kadar işe yaradığını anlamalısınız. Salatalığın içerisindeki yüksek su sayesinde, cildi besleyip yenileyecektir. Bir adet salatalık ve bir adet limonun suyunu, püre haline gelinceye kadar ezin. Püre haline gelen karışımı sivilceli bölgeye uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra, bol soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi günde 1 kez, sivilceniz geçene kadar yapın.

Sivilceler İçin Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Sivilce problemi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Tüm ırkları etkileyen bir cilt sorunudur. Bu büyümenin önemli bir parçasıdır ve bazen ne yazık ki ergenlik döneminin ötesine geçebilir. Avokado yağı başta olmak üzere birçok doğal yağ ile sivilceleri ortadan kaldırabilirsiniz. Peki, sivilce ve akne için avokado yağı nasıl kullanılır?

Akne tam olarak bir hastalık değil, çoğunlukla yüzdeki cildi ve boyun gibi diğer bölgeleri etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır. Akne çoğunlukla ciddi sağlık ve cilt sorunlarına yol açmazken, kimi insanlar için can sıkıcı ve utanç verici olabilir. Yaşınız ya da cinsiyetiniz ne olursa olsun doğru sivilce çözümünü seçmenin önemli olduğunu bilmelisiniz. Şimdi, avokado yağı nasıl kullanılır açıklayalım.

Avokado Yağı ile Cilt Bakımı

Avokado yağı nasıl kullanılır diyorsanız; aşağıdaki basit talimatları deneyebilirsiniz:

Malzemeler

 • Avokado yağı
 • Pamuk topu

Uygulama Talimatı

 • Yüzünüzü temizleyin ve kurulayın.
 • Pamuk topunu avokado yağına batırın.
 • Pamuğu doğrudan sivilcelerin üzerine uygulayın.
 • Cildinizi yıkamayın.

Bunu Ne Sıklıkla Uygulamalısınız?

Yatmadan önce her gece işlemi tekrar etmelisiniz.

Avokado Yağı Neden İşe Yarar?

Avokado yağının anti-enflamatuar bileşikleri ve antioksidan özellikleri, cilt üzerindeki iltihabı önlemeye, tıkalı gözenekleri açmaya, sivilce ve akne oluşumunu gidermeye yardımcı olur.

Avokado Yağı ve Zerdeçal Yüz Maskesi

Avokado yağı nasıl kullanılır diyenler için bir başka önerimiz de zerdeçal ile yapılan maske.

Malzemeler

 • 4-5 damla avokado yağı
 • Bir tutam zerdeçal

Uygulama Talimatı

 • Yumuşak bir macun elde etmek için iki malzemeyi birleştirin.
 • Bu macunu sivilceye sürün ve 10-15 dakika bekletin.
 • Su ve yumuşak bir sabunla durulayın.

Bunu Ne Sıklıkla Yapmalısınız?

Sivilce iyileşene kadar bunu her gün bir kez uygulayın.

Bu Neden İşe Yarıyor?

Zerdeçal, sivilceye neden olan bakterileri yok edebilen ve iyileşme sürecine yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Avokado yağı ile birleştirildiği zaman etkisi çok daha iyi düzeyde olur.

Avokado Yağı ve Lavanta Yağı Maskesi

Lavanta yağı ile avokado yağı nasıl kullanılır anlatalım:

Malzemeler

 • 5-6 damla avokado yağı
 • 1-2 damla lavanta yağı 

Uygulama Talimatı

 • Avokado yağı ile lavanta yağını birleştirip, güzelce karıştırın.
 • Bu karışımı sivilcelerin üzerine sürün ve bırakın.

Bunu Ne Sıklıkla Yapmalısınız?

Günde iki veya üç kez uygulayın.

Neden İşe Yarıyor?

Lavanta yağının, esas olarak antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı akne tedavisi için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu iki yağın birleşimi, cilt problemlerinizden daha hızlı kurtulmanıza destek olabilir.  

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.