Sivilcelere ve Siyah Noktalara Yol Açan Kişisel Bakım Alışkanlıkları...

Sivilcelere ve Siyah Noktalara Yol Açan Kişisel Bakım Alışkanlıkları...

Bu alışkanlıkları sivilceye neden olduğunu bilmeden, her gün farkında olmadan devam ettiriyoruz. Ancak cilde verdiği zararı öğrenenler hemen vazgeçiyor. İşte cildi tahriş edip sivilceye neden olan o davranışlar.

Maske kullanımı nedeniyle son bir yıldır zar zor nefes alan cilt için bu alışkanlıklara karşı bilinçlenmek gerekiyor. Bu alışkanlıklar gözeneklerin kapanmasına ve cildin nem dengesini kaybetmesine yol açabilmektedir. 

Güneş kremini doğru seçmek

İlk olarak cildi güneşten korumak önemli. Akıllara hemen güneş kremi geliyor ancak güneş kreminin her zaman sürülmesi gerektiğini bilmeyen yoktur herhalde. Güneş kreminizi seçerken nasıl bir krem almanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle mutlaka bir cildiyeye danışmak gerekiyor. Cilt uzmanı cildinize göre hangi kremin daha etkili olacağını ve sivilce yapmayacağını daha iyi bilir. 

Yüzünüzde kullanacağınız nemlendiricilerde de mutlaka SPF içeriği arayın. Bu içeriğin aralığının yüksek olması daha iyi ve uzun süre koruma sağlayacağını gösterir. Kışın 15-30 arasında, yazın ise 30 ve üzeri SPF içeriği kullanılması öneriliyor.

Makyajı iyi temizlemek ama incitmemek gerekiyor

Makyaj temizlerken yapılan pek çok hata da sivilceye yol açıyor. Sivilcelerin oluşmasının tek nedeni gözeneklerin tıkanması değil, bir yandan da bölgede oluşabilecek tahrişlerdir. Makyaj temizleme mendillerini bu nedenle uzmanlar önermiyor. Cilde nazik davranmayan makyaj mendilleri, sürtünerek cildi zedeleyebilirler. Hatta iyi ve derinlemesine bir temizlik sağlamadıkları için sivilceye zemin hazırlayabilirler. 

Saç kesimi bile etkiliyor

Hassas ciltlilerin de saçlarına çok fazla bakım kremi uygulamaması gerekiyor. Saçlar mutlaka gün içerisinde yüze değiyor ve biz görmesek ya da hissetmesek de yüzümüzle o kadar temas edin saçlardaki ürünleri yüze geçiriyor ki... Bu nedenle yüzdeki gözenekler kapanıyor ve sivilce de bu şekilde ortaya çıkıyor. Hatta hassas cildi olanlara kakül de bu nedenle pek önerilmez.

Duşta dikkat

Duşa girdiğinizde yüzünüzü yıkama alışkanlığınız da varsa bunu hemen sonlandırın. Ilık bir ortamda tamamen açılmış gözeneklere tazyikli su uygulamak cildi tahriş etmekten başka bir şey yapmaz. Zaten su nedeniyle oluşabilecek sivilceye zemin hazırlamayın.