Sivilceleri yok edip ve lekelere son veren. Cilt beyazlatan pirinç unu maskesi..

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen cilt beyazlatma için çeşit çeşit yöntem vardır. Bunlardan en doğalı ve kolayı ise her evde bulunabilecek düzeyde ürünlerle yaptığımız maskelerdir.

Sivilceleri yok edip ve lekelere son veren. Cilt beyazlatan pirinç unu maskesi..
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2020 23:37

Asyalı kadınların popüler hale getirdiği cilt beyazlatma sayesinde cilt daha canlı ve lekesiz bir görünüm kazanır. Çoğunlukla kadınların başvurduğu bu yöntem bazen güzellik salonlarında medikal müdahalelerle bazen de evimizde kolayca yaptığımız maskelerle istenilen sonucu vermektedir.

Gelelim pirinç unu maskesine. Öncelikle un denilince akla pirinç unundan önce çavdar, buğday unu gibi unlar gelse de pirinç unu da sıklıkla kullanılan bir besin ögesidir. Pirincin çeşitli tekniklerle un haline getirilmesi sonucu sofralarımızda yerini pirinç unu olarak almıştır.

Pirincin içerisinde taşıdığı yararlı mineral ve karbonhidrat değerlerinin hepsi ununda da mevcuttur. Kalsiyum, demir ve çeşitli vitaminler bakımından zengin olan pirinç vücudumuza olduğu kadar cildimize de iyi gelmektedir.

Pirinç unu maskesi, Asyalı kadınların güneş lekelerinden kurtulmak için yüzüne sürmesiyle başlayıp cilt rengini açmak için kullanımına kadar ilerlemiştir. Asyalı kadınların bulduğu bu maske şu an dünyada birçok kadın tarafından sıklıkla kullanılan ve fayda sağladığı söylenen bir maske haline gelmiştir.

Pirincin içerisindeki yararlı bileşenler cildin rengini açarken güneş lekelerinden de kolaylıkla kurtulmaya yardımcı olur. Pirinç unu maskesinin faydaları bununla da bitmiyor. Cildinizde oluşan fazla kir ve yağı temizlerken gözeneklerin de açılmasına yardımcı olur. Tamamen evde bulabileceğiniz doğal ürünlerle yapılan bu maskenin sağlık açısından bilinen bir zararı bulunmamaktır. Pirinç unu maskesinin tarifi ise aşağıdaki gibidir.

MALZEMELER

1 yemek kaşığı pirinç unu

1 çay bardağı süt

 

HAZIRLANIŞI

Pirinç unu ile süt yavaş yavaş karıştırılıp homojen bir hale getirildikten sonra yoğurt kıvamını alır. Bu da maskemizin hazır olduğunu gösterir. (Pirinç unu kullanmak istemeyenler pirinci iyice ezip un haline getirerek de bu karışımı hazırlayabilir.) Hazır olan maskeyi siyah nokta ve sivilcelerimiz başka olmak üzere tüm yüzümüze sürdükten sonra 20 dakika kadar yüzde bekletilir ve ardından soğuk su ile yıkanır.

Sütün nemlendirici özelliği olduğu için sütle hazırlanan bu maske aynı zamanda yüzün kurumasını da engeller. Sadece yüz beyazlatmak için kullanmak isteyenler veya süt kullanmak istemeyenler aynı ölçülerde pirinç ununu ve suyu karıştırarak da bu karışımı elde edebilirler.

Haftada 2-3 defa yapılabilecek bu karışım ile cildinizde peeling etkisi yaratabilirsiniz. Düzenli kullanıldığında etkisini bir veya iki hafta içerisinde gösterir.

İlgili Haberler