Sivilceye Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler. Sivilceden kurtulmanın yolu bu kadar basitmiş..

Her yaş kesiminden insanlarda görülen akne problemlerine yönelik tedavi yöntemleri hakkında Uzm. Dr. Sümbüle Dönmez bir takım önemli açıklamalara yer verdi.

Sivilceye Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler. Sivilceden kurtulmanın yolu bu kadar basitmiş..
Yayınlanma Tarihi : 24 Kasım 2020 17:52

Hayatımızda şiddeti sık şekilde değişim göstererek kronik bir hastalık haline geldiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Sümbüle Dönmez, ‘’Akne hastalığında cildin doğru bir şekilde temizlenerek gerektiğinde nemlendirilmesi ve güneş ışınlarından korunması oldukça büyük öneme sahiptir. Glisemik indeksini fazla şekilde içermekte olan gıdalar, kozmetikler, hijyen, stres ve bazı ilaçlar gibi faktörlerinde aknenin gelişmesinde önemli rol oynuyor’’ ifadelerini kullandı.

Her yaş kesiminden insanlarda görülen akne problemlerine yönelik tedavi yöntemleri hakkında Uzm. Dr. Sümbüle Dönmez bir takım önemli açıklamalara yer verdi. Dönmez, akne probleminin birden fazla neden ile oluşabilecek olduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti.

‘’ Pilosebase ünite başlı başına kıl folikülü ve sebase bezlerinden meydana gelir. Akne hastalarında sebum yapımı diğer hastalara nazaran daha da artmış haldedir. Sebumdaki artış, içermiş olduğu farklılıkları, propioniobacterium acnes ismi verilen bakterinin de kolonizasyonu sık şekilde görülmektedir.’’ dedi.

Glisemik İndeksi Fazla Olan Gıdalara Dikkat

Ergenlik ve gençlik dönemlerinde en fazla görülen dermatolojik hastalığın akne olduğunu vurgulayan Dr. Dönmez, ‘’Akne üzerinde yeni gerçekleştirilen araştırmalar mikrobiyota dengesinin artık bozulduğunu ortaya çıkartıyor. Burada bazı hormonlarında sebum artışına neden olmasıyla birlikte akne oluşumunu hızlandırabilir. Hijyen, gıdalar, stres, kozmetikler ve bazı ilaçlar gibi faktörlerinde akne gelişmesinde önemli bir rol oynadığı bilinmekte. Glisemik indeksi yüksek gıdalarında aynı şekilde akne oluşmasında problem teşkil edebiliyor.

Akne Şiddet Durumuna Göre Sınıflara Ayrılabilir

Akne olgularında yüzde 99’luk kısmı oluşturmakta olan sivilcenin senelerce kronik ve alevlenmelerle seyir etmiş olduğunu belirten Dönmez, ‘’ Ergenlik döneminde başlayan akne 30’lu yaşlara gelinceye dek uzun seneler boyunca devam edebilir. Hastalardaki az miktarda da olsa erişkin hastalarda durum devam eder. Akne vücut üzerinde yüz, göğüs, omuzlar, sırt bölgesi ve boyunda görülebilir.

Standart şekilde tedavisi yapılan hastalardan yanıt alması durumunda laboratuvar incelemelerine gerek duyulmaz. Fakat direnç göstererek tedaviye yanıt vermeyen hasta gruplarında hormonal açıdan değerlendirme gerekebilmektedir.

Hastanın yaş durumu, hastalıktaki şiddet ve tutulum alanına göre tedavideki seçim değişiklik gösterebilir. Akne kendi içinde değişik ölçeklerde göz önünde bulundurulması ile değerlendirmeye alınır.

Ulusalpost.com Aktif Link vermeden alıntı yapılamaz... 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.