Abdurrahman Dilipak Yeni Seçim Sistemindeki Sakıncaları Açıkladı

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak yeni seçim sistemindeki sakıncaları açıkladığı son yazısında uyarılarda bulundu.

Abdurrahman Dilipak Yeni Seçim Sistemindeki Sakıncaları Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2022 15:14

AKP ve MHP tarafından hazırlanan yeni seçim sistemine göre baraj yüzde 7 olacak. Bu düzenlemeyle küçük partilerin siyaset sahnesinde kalma şansı da kalmıyor. Eski sistemde küçük partilerin de söz sahibi olabildiği görülüyordu. Düzenlemeden en çok AKP'nin avantajlı çıkması bekleniyor. Bu durum eleştiri konusu olurken Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak uyarılarda bulundu.

Yeni Akit gazetesindeki köşesinde Abdurrahman Dilipak söz konusu düzenleme için  ''Bu formülde Allah'ın rızası yok!'' ifadelerine yer verdi.

Dilipak'ın yazısının ilgili bölümü şöyle oldu.

"Ülkemizde resmen seçim tartışmaları başlıyor. Bugüne kadar olanlar “peşrev”di.  TBMM’nin, Haziran’a kadar; Anayasa, seçim ve siyasi partiler yasasında yapacağı değişiklikler, önümüzdeki seçimlerde uygulanamaz. Seçimden bir yıl önce bu değişikliklerin tamamlanması gerekiyor, o süre de Haziran ayında başlıyor.

Eğer birileri bu süreçte “biz nasıl kazanırız” hesabı yaparak ilişkiler geliştireceklerse, söylüyorum, onlar mahrum olacaklar. Ya da yaptıkları iş onlara hayır vermeyecek. Kapalı kapılar arkasındaki pazarlıkları, hesapları fayda sağlamayacak. Genç Parti %7 oy aldı, barajı geçemedi. Evdeki hesapları, AK Parti’nin iktidara gelmesini engellemekti, ama onların bu hamlesi AK Parti’yi daha yolun başında hem de anayasal çoğunlukta iktidara taşıdı.

Bugün baraj %7 düşünülüyormuş. Peki neden baraj var. Ya da neden %3-5 değil de %7! Şablon bir gerekçe var “Seçimde adalet, yönetimde istikrar” dengesi. Bu formülde “Allah’ın rızası” yok. Oysa adalet istikrar için yeterli olurdu.

Eğer birileri bu yasaları yaparken, “Allah’ın rızası için adalet” ilkesini ıskalar da “ben/biz nasıl kazanır” hesabı yaparak ona göre bir düzenleme yapma gayreti içine girerse Allah onlara yardım etmeyecek.

Yazısının tamamı için YENİ AKİT