AKP ve MHP'nin yeni partileri durdurma planı belli oldu

AKP ve MHP yeni seçim sisteminde uzlaştı. En çok etkilenen yeni partiler olacak..

AKP ve MHP'nin yeni partileri durdurma planı belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 31 Ağustos 2021 18:08

AKP ve MHP sadece baraj konusunda uzlaşmadı. Gelen son bilgilere göre yeni kurulan partilerde yeni sistemden etkilenecekler.

Bundan böyle mecliste grup kuran her parti seçime katılamayacak. Geçmişte İyi Parti seçime girme yeterliliği olmamasına rağmen CHP'nin 15 vekil transfer edebilmesiyle seçime girmiş ve AKP ile MHP'nin çok sayıda vekil kaybetmesine yol açmıştı.

Bu olaydan ders alan AKP ve MHP yönetimi yeni partilerin önünü kesmek için yeni bir hazırlık içerisindeler.

Habertürk yazarlarından Mustafa Sarıkaya son gelişmeleri köşesinde yazdı:

Muharrem Sarıkaya'nın köşe yazısından ilgili bölüm şu şekilde:
"AK Parti’nin üzerinde çalıştığı siyasi partiler ve seçim kanunlarına ilişkin hazırlık MHP ile arasında birkaç kez gidip geldi…

GRUP KURAN SEÇİME GİREMEYECEK

Bu süreçte iki partinin üzerinde tam uzlaşı sağladığı iki konu var; biri seçim barajı, TBMM’de grup kuran partilerin seçime katılma hakkı… Düzenleme ile TBMM’de grup kuran partiler seçime doğrudan katılma hakkını bundan böyle elde edemeyecek. İYİ Parti’nin seçime katılma sürecinde yaşandığı gibi, Türkiye’nin yarısında örgütünü oluşturmadan sadece TBMM’de grup kurarak seçime giremeyecek...

DOĞAL BARAJ OLUŞTU

Ancak kurulmuş bulunan DEVA ve Gelecek Partileri örgütlenmelerini tamamlayarak seçime katılma hakkını elde etti. Üzerinde uzlaşılan ikinci konu, baraj meselesine gelince… Erdoğan, “Bunun altında bir şey olur mu?” diyerek %7’nin altında da olabileceği sinyalini vermişti. AK Parti ve MHP yöneticilerinin aktardığına göre rakam bir daha revize edildi ve %5 olması konusunda uzlaşı sağlandı. Neden de “siyasi partilerin birlikte veya tek başına %5 oy alması halinde Cumhurbaşkanı adayı çıkarma hakkına Anayasa ile sahip olması...” Doğal barajın zaten Anayasa ile oluştuğu, dolayısıyla %5 olmasının kendileri açısından da fayda getireceğine dikkat çekiliyor.

YÜZDE 5’İN FAYDASI

Fayda olarak gördükleri de yeni kurulan iki partinin DEVA ve Gelecek’in durumu… İki partinin oylarının %5’e yakın olması durumunda Millet İttifakı içinde pazarlık şanslarının yükseleceğine dikkat çekiliyor… İYİ Partililere göre iktidara yakın kamuoyu araştırma şirketlerinin bir süredir DEVA Partisi’ni %4-5 bandında gösteriyor olmasının gerisinde de bu yatıyor. Bu oranın üçüncü ittifakı gündemde tutacağı için Millet İttifakı’nda kırılma yaratacağı görüşü dile getiriliyor. Dolayısıyla %5 baraj üzerinde uzlaşıldığı kayda geçiriliyor.