AKP'li üst düzey isim, İsmail Saymaz'a açıkladı: Bu karar AK Parti dahil herkesi etkiler

Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezayla ilgili olarak İsmail Saymaz dikkat çeken bir yazı yazdı

AKP'li üst düzey isim, İsmail Saymaz'a açıkladı: Bu karar AK Parti dahil herkesi etkiler
Yayınlanma Tarihi : 14 Mayıs 2022 16:52

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen siyasi yasak kararına tepkiler gelmeye devam ediyor. AKP içinden de bazı isimlerin tepki gösterdiği öne sürülüyor.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz bugünkü yazısında dikkat çeken bir iddiada bulundu. Saymaz'ın iddiaları gündem olacak türdendi.

Saymaz, Kaftancıoğlu kararı ile ilgili üst düzey bir AKP'li yönetici ile yaptığı görüşmeyi şöyle aktardı:

"Yargıtay öyle ayarlamış ki terör suçlarından kurtarıyor ancak cumhurbaşkanıyla ilgili geri adım atamıyor. Ama orada da yedi ay düşürüyor. Ortaya karışık bir denge yapmış. Hukuk böyle olmaz. Eğer suçluysa suçlu, değilse değildir. İçeride yatırmayacak ama bak mahkum ettim diyecekler. Adamlar siyaset yapmış. Bu tamamen siyasi karar. Doğru değil.

Bu davaların siyasi yönü var. Siyaseten arkeolojik kazı yapacak olursak bunun nerede duracağı, nasıl olacağı belli olmaz. Bu hoş bir şey değil. Siyaseten intikam duygusunu ve kutuplaşmayı daha da derinleştirir.

Dün Hilal Kaplan'ı millet yazmış, orada açık açık söylüyor, "Devlet seri katildir" diyor. O zaman adam, "10 sene önce bakın bunlar vardı" diyor haklı olarak. O da hoş değil.

İleride devran dönerse adam kalkar tersinden aynı hesabı senin üzerinden görür. Birisi böyle yaptığında senin hukuken savunacağın bir şey olmaz. "Zamanında siz de yaptınız ve savundunuz" derler. Haklılığınızı, meşruiyet zemininizi kaybedersiniz.

10-15 sene önceki paylaşıma bakılacak olursa sadece Kaftancıoğlu değil, çok sayıda kişinin paylaşımlarının dava konusu olması gerekir. AK Parti dahil herkesi vurur. İçinden çıkılmaz. Tuhaf bir hal alır. Kararın açıklandığı tarih de enteresan. İmamoğlu ile ilgili mevzuların pik yaptığı bir dönemde bu olunca CHP kendi içinde toparlandı, kenetlendi."