AKP'ye Yakın Yazar Atatürk'ü Sansürleyen Tercümana Ne Olacağını Açıkladı

AKP'ye yakınlığıyla bilinen yazar Ahmet Hakan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü sansürleyen tercüman için ne yapılacağını açıkladı

AKP'ye Yakın Yazar Atatürk'ü Sansürleyen Tercümana Ne Olacağını Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 20 Ağustos 2021 17:33

 Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Türkiye ziyareti olay oldu. Ziyarette Başbakan Abiy Ahmet Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ten övgüyle söz etmişti.

Ancak canlı yayınlara da yansıyan bir olay tepkilere yol açmıştı. Tercüme eden görevli Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'in Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili sözlerini sansürledi.

Bu gelişmeye özellikle muhalefet büyük tepki göstermişti.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ahmet Hakan yaşanan bu gelişme üzerine o tercümanla ilgili olarak ne yapılacağını açıkladı.

Ahmet Hakan'a göre o tercümana yeni bir görev daha verilmeyecek.

Ahmet Hakan'ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’i ağırlıyor. Ortak basın toplantısı yapıyorlar ve toplantıda simultane tercüman görev yapıyor. Etiyopya Başbakanı, konuşmasında 'Son derece büyük ve karizmatik lider Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana... Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde...' diye bir cümle kuruyor.

Fakat o da ne! Simultane tercümanımız, bütün kelimeleri çeviriyor, Mustafa Kemal Atatürk hariç. Biliyorum, simultane tercümanlık koştur koştur yapılan zor bir iştir. Ama bu tercümanın yaptığının, simultane tercümanlığın zorluğuyla izah edilecek bir tarafı yok. Nitekim dışarıdan temin edilen bu tercümana bir daha görev verilmeyecekmiş"

Yazısının devamı için Hürriyet