Aksoy araştırma anketi: Erdoğan'a destek giderek azalıyor

Son seçim anketi çok çarpıcı sonuçlarla dikkat çekti. Aksoy araştırma tarafından yayınlanan anket Erdoğan'a desteğin giderek azaldığını ortaya koydu

Aksoy araştırma anketi: Erdoğan'a destek giderek azalıyor
Yayınlanma Tarihi : 06 Nisan 2022 18:30

Peş peşe yayınlanan seçim anketlerinde AKP oylarındaki düşüş hızla artarken AKP ve MHP'yi üzecek sonuçlar gelmeye devam ediyor.

Aksoy araştırma tarafından yayınlanan anket bilinen tüm ezberleri alt üst etti. 

AKP Genel Merkezinin de yakından incelediği anketteki ayrıntılar  üstelik oldukça dikkat çekecek türden oldu.

ERDOĞAN'A DESTEK AZALIYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev onayı ise düşüşte. 1067 kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye’nin en büyük sorunu ekonomi diyenlerin oranı yüzde 75,6 oldu. Adalet ise yüzde 10,4 ile en büyük ikinci sorun olarak gösterildi.

HAYAT PAHALILIĞI İLK GÜNDEM

BirGün'de yer alan habere göre; araştırmaya katılanlara Türkiye’nin mevcut durumunda pahalılığın geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu da soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 71,4’ü hayat pahalılığının kalıcı olduğunu belirtti. Geçici olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 26 oldu.

GÖREV ONAYI AZALIYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylamayanların oranı ise yüzde 55 oldu. Bu oran geçen ay 54,2’ydi. Görev yapış tarzını onaylayan oranı ise yüzde 27,5 olarak belirlendi. Geçen ay Erdoğan’ın görev onayı yüzde 28,2’ydi. Türkiye Monitörü araştırmasında son olarak seçmenin oy tercihi soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 30,2’si olası bir seçimde AKP’ye oy vereceğini belirtti. 

CHP GİDEREK YÜKSELİYOR

Seçmenin en çok tercih ettiği ikinci parti yüzde 28,8 ile CHP oldu. Öne çıkan diğer partiler sırasıyla yüzde 13,3 ile İYİ Parti, yüzde 10,2 ile HDP ve yüzde 8,4 ile MHP oldu.