Aksoy Araştırma Şirketi’nin Son Anketi AKP ve MHP'yi Üzecek Türden

Aksoy Araştırma Şirketi’nin yaptığı son ankete göre, iktidar oylarındaki oy kaybı devam ediyor. Siyaset arenasına bomba gibi düşen anketin ayrıntıları.

Aksoy Araştırma Şirketi’nin Son Anketi AKP ve MHP'yi Üzecek Türden
Yayınlanma Tarihi : 15 Ocak 2022 14:27

2022 yılında da AKP'deki ve MHP'deki oy kaybı devam ediyor. Muhalefetin oy oranı her geçen gün artışa geçerken iktidar kanadında ise oy kaybı sürüyor. Kararsız seçmenlerin sayısının her geçen gün arttığı bir ortamda dikkat çeken bir anket daha geldi. Aksoy Araştırma tarafından yapılan anket siyasette bomba etkisi yaratacak türden oldu. 

Aksoy Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy, son anket sonuçlarını değerlendirirken, vatandaşların her sabah olumsuz bir haberler uyandığını kaydederek, seçmenin, bütün bu olumsuzluklar içerisinde sarsılmayan gündeminin hayat pahalılığı olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet TV’ye açıklamalarda bulunan Aksoy, muhalefetin gündeminin büyük oranda seçmenin gündemine bağlı olduğunu belirtti.

“İktidarın gündemine baktığımızda ise hiç olmadığı kadar toplumun gündeminden kopuk olduğunu görüyoruz. Çabasının daha çok toplumun kendi gündeminden uzaklaşması olduğunu anlamaktayız” diyen Aksoy, “Ekonomik krizin olduğu dönemlerde ulusal onur zedelenebiliyor" dedi ve iktidarın burayı tedavi edici hamleler gerçekleştirdiğini söyledi.

ZAMLARIN OYLARA ETKİSİ

İktidarın, seçmenin gündemini değiştirmeye yönelik girişimlerinin başarısız olduğunu belirten Aksoy, “Seçmenin sorunları o kadar büyük ki, diğer çabalar gündemini değiştirmiyor” dedi.

Döviz kurundaki dalgalanmaya yönelik müdahaleyi ve asgari ücretteki zamları hatırlatan Aksoy, bu hamleler sonrası seçmendeki değişikliğin oranını açıkladı.

ARTIŞ KISA SÜREDE TERSİNE DÖNDÜ

Asgari ücret ve dolardaki düşüşün iktidara yüzde 0.4 puanlık artış yansıdığını açıklayan Aksoy, "Bu yüzde 0.4'lük artış kısa sürede yüzde 0.5 kayıpla geri gitti" ifadelerini kullandı. 

Kazançların kısa sürede kayba dönüşeceğini belirten Aksoy, "Hayal kırıklığına bir yenisi daha eklendiği gibi iktidarın düzeltebileceğine dair bir umut taşımak isteyen seçmen tarafında yeni bir umutsuzluğu da tetiklemiş olacak" dedi.

OY ORANLARI SABİTLENDİ

Aksoy, iktidarın oyunun yüzde 30'a dayandığını söyleyerek, "Oy oranlara neredeyse sabitlenmiş durumda" dedi.

İktidarın seçime giderken tüm kamu kaynaklarını kullanmayı tercih edeceğini kaydeden Aksoy, iktidarın adayına ilişkin bir sürpriz beklemediğini belirterek, "Aday büyük oranda belli" diye konuştu. 

Kaynak: Cumhuriyet