Ali Babacan Millet İttifakı'na ne zaman katılacağını ilan etti

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan Millet ittifakı açıklaması geldi.

Ali Babacan Millet İttifakı'na ne zaman katılacağını ilan etti
Yayınlanma Tarihi : 06 Eylül 2021 19:16

AKP'den ayrıldıktan sonra kendi partisini kuran ve Söylemleriyle daha çok Millet ittifakına yakın bir çizgide siyaset yapan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gündeminde seçim ittifakları da vardı.

Herkesin en çok merak ettiği şey ise Deva Partisi'nin Millet İttifakına katılıp katılmayacağıydı. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bu konuda Habertürk'e çok önemli açıklamalarda bulundu.

Öte yandan Ali Babacan'ın açıklamasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı meselesi de vardı.

Ali Babacan kendisine yöneltilen sorulara içtenlikle cevap verirken en dikkat çeken yanıtı ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili söyledikleri oldu.

İşte Ali Babacan'ın Habertürk'te yayınlanan röportajından bazı önemli başlıklar

Babacan, Habertürk Gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İşte o röportajdan öne çıkan başlıklar:

"O KENDİ ARALARINDA YAPILAN GÖRÜŞME"

Kulislere göre Kemal Kılıçdaoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adayı olma ihtimali yükseliyor. Sizce bu durum Millet İttifakı’nın şekillenmesini nasıl etkiler?

Millet İttifakı adına bir şey söylememiz doğru olmaz. Çünkü şu anda Millet İttifakı’nın içinde değiliz. Onların kendi aralarında yaptığı görüşmeler var. O konuda bir şey söyleyemem. Ama şunu biliyoruz Millet İttifakı’ndaki partiler bizi aralarında görmek istiyorlar. Kamuoyuna açık beyanları var. Ama bizim şu anda bunun için verilmiş bir kararımız yok.

"TEMA BAZINDA BİR GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİDİR"

Parlamenter sisteme geçilmesini istiyoruz dediğiniz anda bundan ‘Millet İttifakı’nda olduğunuz ya da en azından yakın olduğunuz sonucu çıkmıyor mu?

Bunlar hukuki olarak farklı şeyler. Ama siyasi perspektiften baktığınızda parlamenter sistemi isteyen partiler grubu diye düşünürseniz böyle düşünülebilir. Ama bu tema bazında bir görüş alışverişidir. Sistem arayışıdır. Ama bizim yeni kanunlarımıza göre bir seçim hukuki ittifakı formatı var. Partiler bir araya geliyorlar resmen bir ittifak oluşturuyorlar, ittifak halinde seçimlere gireceklerini YSK’ya bildiriyorlar. O partilerle ilgili ittifak sonuçları çalışıyor seçimlerin sonuçlarında.

MİLLET İTTİFAKI PARTİLERİ

Millet İttifakı çatısı altında son seçime giren partiler - CHP - İYİ PARTİ - SAADET PARTİSİ ve Demokrat Parti idi. Yeni katılacakların ise Deva Partisi ve Gelecek Partisi olması bekleniyor. Muharrem İnce liderliğinde kurulan Memleket Partisi'nin de Millet İttifakı ile hareket edebileceği düşünülüyor..