AREA Araştırma'nın sahibi 'Yeni Sistemde En çok CHP zararlı çıkacak' dedi ve uyardı

AREA Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Karan, AKP ve MHP tarafından devreye konulan yeni seçim sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AREA Araştırma'nın sahibi 'Yeni Sistemde En çok CHP zararlı çıkacak' dedi ve uyardı
Yayınlanma Tarihi : 15 Mart 2022 23:22

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan bugünkü köşe yazısında yeni seçim sistemini konu edindi. AREA Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Karan, AKP ve MHP tarafından tasarlanan yeni sistemde CHP'nin zararlı çıkacağını belirterek bu sistemin çok akıllıca hesap edildiğini dile getirdi.

Ahmet Takan'ın korkusuz gazetesindeki köşesinden ilgili bölüm şu şekilde oldu.

“Eski sistem devam etseydi, bu şekilde Millet İttifakı altılı ittifaka dönüşürse bu CHP’nin büyük avantajına olurdu. Çünkü artık oylar, küçük partilerin oyları CHP’nin hanesine yazılırdı. Aslında bu sistem ile ülke barajı kalktı. Her parti kendi gücüne göre milletvekili çıkarabilecek, ittifak kurduğu partinin avantajını kullanamayacak. Yani, ülke barajı yok, her parti kendi gücünce D’Hondt sistemine göre oy çıkaracak. Bu yeni teklifle, Deva, Gelecek gibi diğer partilerin hiç milletvekili çıkaramayacakları muhafazakar bölgelerde CHP milletvekili çıkaracaktı, onun önüne geçtiler.” 

“2018 seçiminde artık oyların hesaplanması ile CHP 13, İYİ Parti 6 milletvekili fazla çıkardı. Bu yeni getirdikleri kanun 2018 de uygulansaydı 19 milletvekili Cumhur İttifakı’nın olurdu. Bir de yerel ölçekte bir örnek verelim; 2018’de Elazığ’da CHP yüzde 10,7, İYİ Parti yüzde 7,7 oy aldı. AKP’nin oy oranı ise yüzde 54,6 idi. Artık oyların da hesaplanması ile Elazığ’da CHP 1, AKP 4 milletvekili çıkardı. Getirdikleri sistem 2018 de uygulansa idi Elazığ’dan CHP milletvekili çıkaramıyordu.”

“Takım oyunu bitti. Bireysel oy konuşur. Skor tabelasına en yüksek oyu yazdırmak partilerin artık tek hedefi.”

Ahmet Takan'ın yazısının tamamı Korkusuz'da