Aşı Olmayanlara büyük şok! Üstelik Teklifi AKP değil CHP verdi

Cumhuriyet Halk Partisi aşı olmayan vatandaşlar için kısıtlama istiyor. Teklif TBMM'ye verildi..

Aşı Olmayanlara büyük şok! Üstelik Teklifi AKP değil CHP verdi
Yayınlanma Tarihi : 27 Ağustos 2021 18:49

Fotoğraf: unsplash - ULUSAL POST - Türkiye'de aşı olmayan vatandaşları ilgilendiren şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. CHP aşı olmayanlar için kısıtlama talep etti.

İddialara göre hayatını kaybedenlerin büyük bir bölümünün aşı olmayanlar olduğu ve yoğun bakımda yatanların da büyük bir bölümünün aşısızlar olduğu belirtiliyor.

CHP KISITLAMA İSTİYOR

Gelen son dakika haberine göre CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, çift doz aşı olmayan yurttaşların toplu alanlara girmelerinin kısıtlanması için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Koronavirüs salgınından hayatını kaybedenlerin büyük bölümünün aşısızlar olduğunu hatırlatan Fikret Şahin, “Pandemiye karşı tek silahımız aşı, toplumsal aşılama olmadan pandeminin üstesinden gelmek mümkün değil” dedi. 
 
Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre; 14 Ocak’tan bu yana yurt genelinde yürütülen aşılama kampanyası üzerinden geçen sekiz ayda toplumun ancak yüzde 42’sinin aşılanabildiğini anımsatan CHP’li Şahin, “Aşılama faaliyeti, hem bireyleri hem de toplumun tamamını bulaşıcı hastalıklardan korumaya yönelik en etkili koruyucu sağlık tedbiridir.

Ancak ülkemizde sırası gelmesine rağmen aşısını olmayan 20 milyonun üstünde vatandaşımız bulunmaktadır. Bu da pandeminin etkisini devam ettirmekte, yeni varyantların yayılmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

KUZEY MAKEDONYA'DA BENZER BİR UYGULAMA VAR

Öte yandan Üsküp Haber'den Sadık Şimşek'in bildirdiğine göre Kuzey Makedonya'da hükümet kararıyla aşı olmayanlar Alışveriş merkezleri ve Restoranlara giremiyor. Aşı olmayanlar kafelere de giremezken hükümet aşı olmayan vatandaşların aşı olması için de ayrıca bir kampanya başlattı.

GİRİŞLERDE AŞI SERTİFİKASI SORULUYOR

Kuzey Makedonya genelinde kafe ve restoranlarla , Alışveriş merkezlerine  girişlerde aşı sertifikası soruluyor ve aşı sertifikasını gösteremeyenler mekanlara sokulmuyor. CHP'nin teklifi kabul edilirse Türkiye'de de benzer bir uygulamanın devreye sokulması öngörülüyor.

Türkiye'de de benzer bir uygulama olursa Alışveriş Merkezleri Başta olmak üzere kafe ile restoranlara aşı olmayan vatandaşların girmesi engellenebilecek.

CHP'nin teklifine AKP ve MHP'nin nasıl bir yanıt vereceği şimdiden merak konusu oldu..