Atilla Yeşilada'dan seçim tahmini: Erdoğan'a Kötü Haberi Verdi

Muhalif çıkışlarıyla bilinen ekonomist Atilla Yeşilada seçim tahminiyle şaşırttı..

Atilla Yeşilada'dan seçim tahmini: Erdoğan'a Kötü Haberi Verdi
Yayınlanma Tarihi : 20 Şubat 2022 15:07

Erken seçim gündemden düşmezken yayınlanan anketlerde ise muhalefet önde görünüyor. Muhalefetin hata yapmaması durumunda seçimi kazanması ise yüksek ihtimal görünüyor. Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda AKP bir kez daha seçimi kazanacak görülürken , erken seçimle ilgili ise dikkat çeken analizler gelmeye devam ediyor.

Son analiz ise Ekonomist Atilla Yeşilada tarafından yapıldı. Yaptığı açıklamada AKP'nin seçimi kazanamayacağını öne süren Atilla Yeşilada bunun gerekçelerini de açıklamayı ihmal etmedi. 

Duvar'da yer alan habere göre; Ekonomist Atilla Yeşilada, "Erdoğan ekonomide kayda değer ve sürdürülebilir bir toparlanma başlatamazsa, seçim kazanamaz" dedi.

Dolar kuru tahminleri ile sık sık gündem gelen Atilla Yeşilada, son seçim anketi sonuçlarını değerlendirdi.


Optimar, Ipsos, Konrad Adenauer, AREA, ASAL, İstanbul Ekonomi Araştırma, AKSOY, Yöneylem, MetroPOLL'ün anket sonuçlarını sosyal medyada paylaşan Yeşilada, "Erdoğan ve AKP- MHP'nin yeni Türkiye’yi yanlış okuduğunu" belirtti.

Anketlere göre ekonomik güveninin giderek düştüğünü vurgulayan Yeşilada, "Erdoğan ekonomide kayda değer ve sürdürülebilir bir toparlanma başlatamazsa, seçim kazanamaz" değerlendirmesini yaptı.

Yeşilada şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan’ın seçim kazanma şansını tek bir değişkenin (halkın ekonomiye bakışı) belirlediğini, dış politika, terör- FETÖ, dini temalar ve sosyal baskının hiçbir netice vermeyeceğini her platformda söylüyorum. Anketlere katılanların önemli bir bölümü kötü gidişattan Erdoğan ve/veya hükümeti sorumlu tutuyor.

Katılımcılar, kötü gidişattan muhalefeti de sorumlu tutuyor, ama hükümetin kabahatine kıyasla çok düşük bir oranda.

Ek olarak, ne döviz kuruna güven var, ne de ekonomik sorunları “dış güçlerin hain komplolarına” inanan. Maalesef, siyaset analizi yapanların çok büyük kısmı ve daha önemlisi Erdoğan ve AKP-MHP yeni Türkiye’yi yanlış okuyor. Bu nedenle sıradaki seçim Türkiye’de yalnız siyasi değişim yolunu açmakla kalmayacak. Beyinlerde de deprem yaratacak!"