Bekir Ağırdır: Erdoğan'a aşık seçmenin de yaşananları gördüğünü belirtti ve uyardı

Bekir Ağırdır, Manda yoğurdu tartışmalarına katıldı. Bekir Ağırdır ayrıca Erdoğan'ı eleştirerek "Manda yoğurdu, kestane balı formülü seçmen gerçekliğinden kopmak demek" çıkışında bulundu.

Bekir Ağırdır: Erdoğan'a aşık seçmenin de yaşananları gördüğünü belirtti ve uyardı
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2022 02:17

Son dönemde hayat pahalılığı artarken vatandaşlar artan maliyetler nedeniyle maaşlarının yetmediğini belirtiyor. Hatta yaşanan bu durumun AKP'liler bile farkında. Dün yayınlanan bir haberde AKP seçmeninin büyük bir bölümünün fatura maliyetlerindeki artıştan rahatsız olduğu belirtilmişti. 

Bugün ise KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır'ın açıklamaları siyaset gündemine oturdu. Bekir Ağırdır'a göre AKP seçmeninin büyük bir bölümü AKP'den uzaklaşmaya başladı. 

T24'te Murat Sabuncu'ya konuşan Ağırdır, "Herkesin kendi evinin ve sofrasının bir gerçekliği var" diyen Ağırdır, AKP'nin seçmen kitlesinin de değiştiğine dikkat çekerek "Seçmenini dikkate almayan, gerçeklikle ilişkisi bozulan bir AK Parti var. Bu sözlerin negatif etkisi olur. Çünkü gerçeklikle ilişkinizin koptuğunu gösteriyor. 10 yıl önceki Tayyip Bey'e tabanca dayasanız bile daha seldeki cenazelerini defnetmemiş insanlara çay paketi attıramazdınız. Tayyip Erdoğan'a aşık olan seçmen bile bu değerlendirmeyi yapıyor ve yaşananları görüyor" dedi. 

AK Parti'nin artık kitle partisi olmaktan uzaklaştığını ifade eden Ağırdır, "AK Parti bugün belli bir kimliğin partisi olmuş durumda" ifadelerini kullandı. AK Partili seçmenin partideki değişimlerin farkında olduğunu ancak kimlikleri üzerinden davranmaya devam ettikleri için AK Parti'nin oyunun hala yüksek olduğunu belirten Ağırdır, iktidarın da muhalefetin de Türkiye'nin son 20 yılda değişen sosyolojisini göz ardı ettiğini dile getirdi. 

ERDOĞAN'IN İŞİ ZORLAŞIYOR

Türkiye'nin Ukrayna-Rusya arasında arabulucu olması, iç politikada çözüm odaklı kararların veya yeni bir çözüm süreci ihtimali gibi konuların gerçekleşmesi durumunda seçmenin kararının nasıl etkileneceğini yorumlayan Ağırdır, "Ben Erdoğan'ın durumu kendi lehine bükmesinin giderek zorlaştığı kanaatindeyim" dedi.

Hükümetin anlık kararlarının veya müdahalelerinin seçmenin kararına hemen yansımayacağını belirten Ağırdır, "Bu kadar kimliklere ve kutuplaşmalara sıkışmış seçmen, öyle birdenbire karar değiştirmez" dedi. 

BEKİR AĞIRDIR MUHALEFETİ DE ELEŞTİRMEYİ İHMAL ETMEDİ

6 muhalefet partisi liderinin ikinci kez bir araya gelerek verdiği "birlik ve uzlaşı ile çalışmalarımıza devam edeceğiz" mesajının olumlu ancak yetersiz olduğunu söyleyen Ağırdır, "Muhalefet yavaş davranıyor, seçim ve sonrası için ne yapacağını net anlatmalı" dedi.

Toplumdaki kutuplaşmanın siyasi tercihlere ve siyasete yansımasını da yorumlayan Ağırdır, muhalefetin toplumun beklentilerini iyi okuması gerektiğini belirterek "Toplum zihnen kutuplaşmaya aşmaya hazır; muhalefet bunu henüz görmüyor” diye konuştu.