Berat Albayrak için bir kötü haber daha. İzleri tek tek silindi

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın izleri tek tek siliniyor..

Berat Albayrak için bir kötü haber daha. İzleri tek tek silindi
Yayınlanma Tarihi : 06 Eylül 2021 17:39

Bakanlık görevinden  istifa ederek kayıplara karışan Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın izleri de tek tek silinmeye başlandı.

Çok sayıda yandaş gazeteci geri döneceğini iddia etmiş ve büyük Kurultayda ona görev verileceğini öne sürmüşlerdi.

Ancak AKP'nin büyük kongresinde de Berat Albayrak'tan herhangi bir dönüş sinyali gelmemişti. Fakat Ankara kulislerinden gelen bir son haber herkesi şaşkına çevirdi.

Berat Albayrak'ın izleri silinmeye başlandı. Milli Gazete'nin haberine göre, Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın istifası ile birlikte ekonomik düzenlemeler eski sistemine geri dönüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı iken Berat Albayrak tarafından ekonomide Orta Vadeli Program (OVP) olarak bilinen programın adı değişmiş ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) olmuştu. Albayrak'ın istifasının ardından göreve gelen Lütfü Elvan, ekonomi programını eski sisteme geri çevirdi ve YEP kelimesini rafa kaldırdı.

Yapılan bu değişiklik için uzmanlar "Artık 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 16. madde başlığı ve içeriğine uygun şekilde 'Orta Vadeli Program' isimli politika belgesi ile karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

ORTA VADELİ PROGRAM NEDİR?

Merkezi Yönetim Bütçesinin hazırlanma sürecinin başlatan Orta Vadeli Program, makro politikaları, ilkeleri, hedefleri ve gösterge niteliğinde temel ekonomik büyüklükleri, gelecek üç yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminleri, bütçe dengesi ve borçlanma durumu ile kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içeren temel politika dokümanıdır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca her sene üç yıllık bir perspektifle hazırlanmaktadır. Cumhurbaşkanı Kararı olarak Resmi Gazete’de yayımlanarak resmileşmektedir.

Kaynak: Milli Gazete