Bu Muhalefetten Bir Şeycik Olmaz! Yine Aynı Kafadalar! Adayı Belirleyecek 6 parti

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan üst düzey yöneticilerin 5 Ekim'de TBMM'de buluşarak Cumhurbaşkanı adayını belirleme çalışmalarına gireceğini öne sürdü..

Bu Muhalefetten Bir Şeycik Olmaz! Yine Aynı Kafadalar! Adayı Belirleyecek 6 parti
Yayınlanma Tarihi : 30 Eylül 2021 12:34

14 parti birleşip Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermişti. Muhalefet CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun aklıyla yine aynı hataya düşmek üzere.. 

Toplum Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş'ın adaylığını isterken muhalefet ipe un sermeye devam ediyor. AKP'ye bir seçimi daha altın tepside sunmak isteyen muhalefet Kemal Kılıçdaroğlu veya İlhan Kesici'yi aday göstermeye çalışıyor.

Cumhuriyet yazarlarından Barış Pehlivan, kaleme aldığı bugünkü yazıda 6 muhalefet partisinin adaylık görüşmeleri için iki kez toplandığını ve üçüncü kez yapacakları toplantıda adaylık ve olası seçim sürecinde izleyecekleri yolları belirleyeceklerini öne sürdü..

TARİH BİLE BELLİ

Öte yandan 5 Ekim günü “Temel İlkeler Belgesi” diye adlandırılan bir metin üzerinde son düzenlemelerin yapılacağını belirten Barış Pehlivan, farklı partiden edindiği üç başlığı ise şöyle aktardı:
 
"O belgede yazacakları farklı partilerden kaynaklara sordum. Üç başlık öne çıktı:

- Parti üyesi dahi olmayan bir cumhurbaşkanı tarif edilecek.

- Hükümeti düşürmenin güç, kurmanın kolay olduğu bir parlamenter sistem ortaya konacak.

- Bağımsız bir yargı için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun, belki başka adla nasıl yeniden düzenleneceği anlatılacak."
 
6 LİDER BASIN ARACILIĞIYLA BERABER AÇIKLAYACAK


Söz konusu adayı 6 liderin beraber açıklayacağını söyleyen Barış Pehlivan, şunları aktardı:

"Aldığım notlar arasında en çarpıcı olan ise sondaydı. Zira, hazırlanan ortak metnin CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi genel başkanları tarafından birlikte kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Altı muhalefet partisi liderinin yan yana kameralar karşısına çıkacak olması bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor."

O ADAY KİM OLACAK?

Korkusuz yazarı Can Ataklı kesin olarak o adayın İlhan Kesici olacağını açıklamıştı...

Barış Pehlivan'ın yazısı için Cumhuriyet