CHP'den Erdoğan'ın Teklifine Şartlı Destek

CHP'den Yeni Anayasa tartışmalarına ilişkin beklenen açıklama geldi. Tek şartları belli oldu..

CHP'den Erdoğan'ın Teklifine Şartlı Destek
Yayınlanma Tarihi : 04 Eylül 2021 18:36

Bir yandan Erken Seçim tartışmaları sürerken bir yandan da Yeni Anayasa tartışmaları sürüyor. AKP ve MHP'nin yeni anayasa için uzlaştıkları biliniyor.

AKP ve MHP seçim barajı konusunda da muhalefetin görüşüne başvurmadan bir uzlaşmaya gitti ve seçim barajı yüzde 7'ye çekilecek.

Yaşanan bu gelişmeler ışığında da yeni Anayasa için Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan  bir açıklama yapmış ve muhalefete çağrı yapmıştı.

O çağrıya CHP'den beklenen yanıt geldi. Yapılan açıklamada AKP ile Yeni anayasa için masaya oturabileceğini açıklayan CHP yönetimi şartlarını da sıraladı.

Milliyet gazetesi tarafından yapılan haberde CHP'nin Yeni Anayasa için şartları da belli olmuş oldu. Bu şartları açıklayan isim ise CHP'nin sivri dilli siyasetçilerinden Engin Özkoç oldu..

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni adli yıl açılışında yinelediği yeni anayasa çağrısına ilişkin, “Biz anayasanın ilk dört maddesini tartışmayız ve en önemli kırmızı çizgilerimizden bir tanesi de güçlendirilmiş parlamenter sistemdir” dedi.

Anlaşılan ilk dört maddeye dokunulmaz ve Parlamenter sisteme geri dönülürse CHP destek verecek..