Cumhur İttifakında Endişe Yaratacak Anket Sonucu! Seçmen affetmedi

Çok sayıda seçim anketinde sorun yaşayan AKP ve MHP yönetimini kızdıracak bir anket sonucu daha geldi.

Cumhur İttifakında Endişe Yaratacak Anket Sonucu! Seçmen affetmedi
Yayınlanma Tarihi : 01 Eylül 2021 14:44

Yayınlanan bir çok seçim anketinde AKP ve MHP oylarında bir düşüş var. Ancak gündeme ilişkin yapılan anketlerde de iki partiyi üzecek sonuçlar geliyor.

Son yapılan ankette dış politika ve sığınmacılar meselesi üzerine duruldu. Çıkan sonuçlar ise iktidar açısından hiçte iyi olmayacak türden oldu.

Ankette ayrıca muhalefetin tutumuna da değinildi. 

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre: MetroPOLL Araştırma'nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sancar, sığınmacılarla ilgili son yaptıkları araştırmayı paylaştı.

DIŞ POLİTİKA SORUMLU TUTULDU


Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Özer Sancar, "Sığınmacılar sorununu halkımızın büyük çoğunluğu uygulanan dış politikaya bağlıyor." dedi.


"Evet katılıyorum" diyenlerin AKP'li seçmenlere oranının yüzde 46,7 MHP'nin ise yüzde 50,6 olduğu görüldü.


Araştırmada yurttaşlara "Sığınmacı sayısının son yıllarda artmasının nedeni hükümetin izlediği yanlış dıış politikadır' şeklindeki iddialara katılıyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Yurttaşların bu soruya yüzde 65,7 oranında "Evet katılıyorum" dediği görüldü. Öte yandan yüzde 24,7 oranında "Hayır, katılmıyorum" diye yanıt verildi.

MUHALEFETE DE TEPKİ VAR


Ayrıca, "Sığınmacılar konusunda Suriye'ye asker gönderilmesine destek veren muhalefeti sorumlu buluyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtlar da dikkat çekti. Araştırmaya göre, halkın yüzde 42'si sığınmacılar konusunda Suriye'ye asker gönderilmesine destek veren muhalefetin sorumlu olduğunu düşünürken, yüzde 37'lik bir kesim muhalefeti bu konuda sorumlu buldu.


Soruya "Evet, buluyorum" diyen CHP'lilerin oranının yüzde 49,3 olduğu görüldü. İYİ Parti'de ise yüzde 52,1 oranı dikkat çekti.

İlgili Haberler