Cumhur İttifakı'nda seçim yasası çatlağı! Mustafa Destici hayır oyu kullanacağını açıkladı

Cumhur İttifakı tarafından hazırlanan yeni seçim yasası tartışma başlattı. MHP tam destek verirken BBP destek vermeyecek. Mustafa Destici neden Evet demeyeceğini de açıkladı

Cumhur İttifakı'nda seçim yasası çatlağı! Mustafa Destici hayır oyu kullanacağını açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2022 01:55

AKP ve MHP tarafından hazırlanan yeni seçim yasası tartışmalara neden oldu. Muhalefet tarafından eleştirilen söz konusu yasaya BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'de tepki gösterdi. İktidar ortakları arasında yer alan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici söz konusu yasa teklifine karşın hayır oyu kullanacağını açıkladı.

Kocaeli'ye ziyarette bulunan Mustafa Destici kentteki iş dünyasından bazı önemli isimlerle bir araya geldi. Kocaeli ziyaretinde Destici'nin gündeminde tartışmalara neden olan seçim yasası da vardı. 

Kocaeli Gazetesi'nden Serhat Güneş'in haberine göre, Meclis'e gelen seçim kanunu hakkında konuşan Destici, "Biz hükümet üyesi değiliz ama Cumhur İttifakı ortağıyız. Mesela Meclis'e seçim kanunu yasası sunuldu.

Görüşmeye başlandı. Biz de bunu parti heyeti olarak konuştuk. Fakat bizim istediğimiz gibi yasa çıkmadı" dedi.

'Evet demeyeceğim' 


"Biz baraj sıfır olsun ya da yüzde 3 olsun dedik. Hazine yardımı kaldırılsın ya da adil dağıtılsın ya da seçimlerde ön seçim muhakkak uygulansın. Partilerin liderlerinin iki dudağından çıkmasın diye bunları öncelemiştik" diyen Destici, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Ha ne yapacağım; diyelim ki bana sordular. Ben evet vermeyeceğim ama çıkıp ittifak hassasiyeti olduğu için söylediklerimin dışında daha fazla şey söylersem bu istismar edilir. Doğru da olmaz.


En azından 10’dan 7’ye düşmesi kazançtır ama sıfır olmadı diye Cumhur İttifakı'nı bozacak değiliz. Büyük Birlik Partisi ne Meclis'te ne de kamuoyunda yanlış olan hiçbir şeye sessiz kalmamıştır.


Biz kendimize göre milletin istikbalini önceleyerek bireysel hiçbir teklife evet demedik. İnfaz yasasında evet demedik. Kişinin kişiye olan suçunu devlet affedemez. Devletin af yetkisi olmamalı.


Bizim hassasiyetimiz bu. Bugün Ukrayna’nın başına gelenlerin yarın bizim başımıza gelmeyeceğini garantisi yok.