Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı, Suriyelilerin geri dönüşünü sağlayacak yeni proje

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündemden düşmeyen ve sayıları yüz binleri geçen Suriyeli sığınmacılarla ilgili aldıkları yeni kararı duyurdu. Hükümet Suriyelilerin vatanlarına geri dönmeleri için bazı adımlar atmaya başlayacak. Erdoğan bilgileri verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı, Suriyelilerin geri dönüşünü sağlayacak yeni proje
Yayınlanma Tarihi : 03 Mayıs 2022 19:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki Suriyelileri yakından ilgilendiren önemli bir kararı duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada Suriyelilerin geri dönüşü için atacakları adımı ilan etti. Erdoğan açıklamasında oldukça net mesajlar verdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD koordinasyonunda İdlib'de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim törenine video mesaj gönderdi.

“1 milyon Suriyelinin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak projenin hazırlığı içindeyiz”

“Kimse vatanını, evini düzenini sebepsiz yere terk etmez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının devamında “Böyle bir mecburiyetle karşı karşıya kalanlara sınır ve gönül kapımızı açmak bizim insanlık borcumuzdur. Medeniyetimiz de tarihimiz de bize böyle davranmamızı öğütlüyor. Bu vazifemizi yerine getirmenin huzuruyla dünyanın karışışına çıkıyoruz. Batılıların sergiledikleri, ırkçı ayrımcı bencil tutumu yüzlerine vuruyoruz. Mazlumlara bakarken sadece insan gördük, görüyoruz. Kimsenin teninin, saçının rengine, inancına bakmadık bakmıyoruz.

Bu anlayışla, sadece Suriye'de değil, dünyanın pek çok yerinde yardım ve destek programları yürütüyoruz. Yıllardır Afrika'nın ve balkanların birçok yerinde dostlarımızın yanındayız. Daha önce dünyanın milli gelirine göre en çok yardım yapan ülkesiyken şimdi tüm alanlarda dünyanın en çok yardım yapan ülkesi konumundayız. Sadece mazlumların canlarını ve onurlarını kurtarmalarını sağlamak için kapılarımızı açmakla kalmadık, onların yeniden evlerine dönebilmeleri için de her türlü gayreti gösterdik, gösteriyoruz.

Türkiye'nin Suriye'de derinleşen insani trajedi karşısında başlattığı sınır ötesi harekatları güvenli bölgelere bu güne kadar 500 bin Suriyeli dönüş yapmıştır. Özellikle briket evler bu adımlar bunlardan biriydi. Şimdi de ülkemizde bulunan 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni projenin hazırlığı içindeyiz. Bu projeyi ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşları desteğiyle hayata geçireceğiz.

Azez-Cerablus-El Bab-Tel Abyad ve Resulayn başta olmak üzere 13 bölgedeki yerel meclislerle yürüteceğimiz proje bir hayli geniş kapsamlıdır. Konuttan okul ve hastaneye kadar, tarımdan sanayiye kadar kendi kendine yeterli tüm ekonomik altyapı projenin içinde yer alacaktır. İnşallah Suriye'nin diğer kısımları da güvenli hale geldiğinde oralarda da benzer çalışmalar yürüterek gönüllü geri dönüşler için gereken zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız” diye konuştu.

Kaynak: İHA