Deniz Baykal'ın istifasına yol açan kaset kumpasıyla ilgili Savcı Sayan olayın perde arkasını anlattı

Kaset kumpasıyla CHP yeniden dizayn edilmiş ve Genel Başkan Deniz Baykal istifa etmek zorunda kalmıştı. Yaşananların perde arkasıyla ilgili Baykal'ın bir dönem en yakın çalışma arkadaşlarından olan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ilk kez konuştu.

Deniz Baykal'ın istifasına yol açan kaset kumpasıyla ilgili Savcı Sayan olayın perde arkasını anlattı
Yayınlanma Tarihi : 30 Nisan 2022 01:25

Deniz Baykal'ın istifasıyla CHP içerisindeki Ulusalcı kanat tasfiye edildi. Parti içerisine HDP çizgisindeki çoğu siyasetçi hakim oldu. Vitrin tamamen değişti. Genel başkanlığa ise Kemal Kılıçdaroğlu getirildi. Deniz Baykal'ın istifasıyla CHP'nin çizgisi tamamen değişirken hatta YCHP yorumları bile yapıldı.

Bir dönem CHP'de siyaset yapan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, İhlas Haber Ajansına bomba açıklamalarda bulundu.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 sanıklı davada karar çıktı. 120 sanık hakkında hapis cezası verilen davanın ardından açıklamalarda bulunan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, çıkan kararın dosyanın karşılığı olan bir ceza olmadığını söyledi.

Deniz Baykal'ın kaset olayının sadece bir kaset davası olmadığını, Türkiye siyasetini yeniden dizayn etme amacını taşıdığını belirten Sayan, “Deniz Baykal'ın kaset olayı çok farklı ve önemli bir olay. Sadece kaset olarak görmemek lazım. Türkiye'ye yapılan büyük bir operasyondu, Türkiye'nin siyaseti yeniden dizayn edildi. Gelecek yıllardaki siyaseti düşünülerek de bir dizayn olayı yapıldı.

CHP büyük bir operasyona uğradı, başına yeni yöneticiler yerleştirildi. Bugün yapılan yargılama sonucunda bazı kişilere cezalar çıkmış. Dosyanın içi boşaltıldı, amacından saptırıldı. FETÖ'nün ve Türkiye'ye operasyon yapan güçlerin eli vardı dosyanın içinde. CHP'nin içindeki bazı yöneticilerin de eli vardı. Dolayısıyla boşaltılmış bir dosyada sembolik cezalar çıkmıştır. Bu hiçbir zaman bu dosyanın karşılığı olacak cezalar değildir.

Operasyonun arka tarafını iyi irdelemek gerekiyordu fakat irdelenmedi. CHP'deki yöneticilerden kiminin ilişkisi vardı bu işin içinde, şu an görev yapan yöneticilerin bu kasetle ne bağlantısı vardı, nasıl bir durumla karşı karşıyayız bunların hiçbiri çözülmedi. Bu da Türkiye'nin geleceği açısından son derece tehlikeli bir durum. Türkiye'nin milli güvenliğini ilgilendiren bir durum. Eğer bu kasetin içindeki olayların tamamı çözülmüş olsaydı bugün CHP'de birçok kişi yöneticilik yapamayacaktı. CHP tabanı buna razı olmayacaktı. Türkiye'nin siyaseti bu kadar kötü dizayn edilemeyecekti. Sayın Baykal muhalefette bile olsa söz konusu vatan olduğu zaman birlik ve beraberlikten hiçbir zaman ödün vermiyordu. Bunu bilen güçler çok hızlı bir operasyon yaptılar. Kendilerine uyan, kendileri gibi düşünen bir yönetim kadrosuyla CHP'yi ele geçirdiler ve CHP şu an işgal altında. 10 yıldır bu işgal devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.