Deva partisi neden Millet İttifakına katılmadı? Çarpıcı AKP detayı

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın ittifak olmadan seçime girme kararı tartışma konusu olduPeki ama Babacan bu kararı neden aldı? AKP detayı ne?

Deva partisi neden Millet İttifakına katılmadı? Çarpıcı AKP detayı
Yayınlanma Tarihi : 28 Nisan 2022 21:30

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel seçime tek başına girme kararı aldığını açıkladı. Babacan, kararını sosyal medya hesabından, "DEVA Partisi önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, şanıyla, logosuyla girme kararı almıştır" diyerek duyurdu. 

Peki ama Ali Babacan'ın bu kararının altında ne yatıyor? İddialara göre Deva Partisi tabanı CHP ile birlikte hareket ediliyor görüntüsü verilmesinden rahatsızdı. Ancak en dikkat çeken iddia AKP ile ilgili olan.

AKP içerisinden Ali Babacan ile birlikte hareket etmek isteyen vekil düzeyinde bazı isimler var. Ancak bu isimler CHP ile birlikte anılan Ali Babacan'ın Deva Partisi'ne katılmaktan çekince duyuyordu.

Teşkilat bazında da AKP'den ayrılarak Deva Partisi'ne katılmak isteyen çok sayıda isim olmasına rağmen CHP ile kurulan ortalıktan dolayı Deva'ya pek sıcak bakmıyorlardı.

AKP tabanındaki kopuş giderek hız kazanırken ayrılanların büyük bir bölümü ilk adres olarak Yeniden Refah Partisi sonrasında ise İyi Parti'ye geçmeye başlamıştı. İşte bu kaymayı gören Babacan AKP'den istifa ederek ayrılacakları Deva'da toplamayı planlıyor.

Peki bu plan tutar mı? Bilemiyorum. Ancak bildiğim tek bir şey varsa. Ali Babacan partiyi kurduktan sonra Deva'yı CHP'nin kuyruğuna takmaya çalışmasaydı daha büyük bir gümbürtü kopartabilirdi. AKP tabanından kopmakta olan hiç bir kesim CHP'nin bulunduğu yere gelmeye sıcak bakmaz. Babacan'ın almış olduğu yeni karar geç kalmış ve belki de şimdilerde pekte işe yaramayacak bir karar gibi duruyor. İlk hatası muhalefet 11 büyükşehri kazanana dek bekleyip partiyi kurmaması ikinci hatası da 2 senedir CHP ile el ele kol kola bir görüntü vermesi. Bu iki hata zaten Deva'yı ölü doğurmuştu. Deva komadan çıkar mı dersiniz? Onu da ilk seçimde göreceğiz. Kişisel tahminim Deva bu haliyle yüzde 3 seviyelerinde ancak kalır. Gelecek Partisi ile birleşip yeni bir sinerji yaratabilirlerse belki yüzde 7'lik barajı geçme imkanına sahip olabilirler. 

SADIK ŞİMŞEK